O nas
Kontakt

Badanie pokazuje prawie 80% wzrost zachorowań na nowotwory u osób poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich 30 lat

Laura Kowalczyk

Badanie pokazuje prawie 80% wzrost zachorowań na nowotwory u osób poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich 30 lat

Na całym świecie w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzrosła liczba rozpoznawanych nowotworów u osób poniżej 50. roku życia.

Ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem, ale nowe badania pokazują, że w ciągu ostatnich trzech dekad liczba osób poniżej 50. roku życia zachorowała na raka o 79%.

Bazując na danych z perspektywy globalnej, dowody wskazują, że od lat 90. XX wieku w wielu częściach świata rośnie liczba przypadków nowotworów u młodszych osób.

W roku 2019 odnotowano 1,82 mln nowych rozpoznań nowotworów wśród osób poniżej 50. roku życia, co stanowi wzrost o 79% w porównaniu z liczbą odnotowaną w 1990 r.

Publikując swoje odkrycia w ogólnodostępnym czasopiśmie BMJ Oncology, badacze szacują, że do roku 2030 globalna liczba nowych przypadków nowotworów o wczesnym początku i zgonów z nimi związanych wzrośnie odpowiednio o kolejne 31% i 21% do 2030 r., przy czym najbardziej zagrożone będą osoby w wieku 40 lat. .

Stwierdzili, że czynniki genetyczne prawdopodobnie odgrywają pewną rolę, ale dieta bogata w czerwone mięso i sól, a uboga w owoce i mleko, a także używanie alkoholu i tytoniu to główne czynniki ryzyka wielu najczęstszych nowotworów u osób poniżej 50. roku życia. Jak wynika z danych, czynniki przyczyniające się do tego stanu rzeczy to także brak ruchu, przybieranie na wadze i wysoki poziom cukru we krwi.

„Pełne zrozumienie przyczyn obserwowanych trendów pozostaje nieuchwytne, chociaż prawdopodobnie przyczyniają się do tego czynniki stylu życia i badane są nowe obszary badań, takie jak stosowanie antybiotyków, mikrobiom jelitowy, zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz i narażenie na ryzyko we wczesnym okresie życia” – stwierdzili lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Publicznego, Queen’s University w Belfaście, w powiązanym artykule redakcyjnym.

Rak piersi najczęstsza diagnoza o wczesnym początku

W 2019 r. rak piersi był przyczyną największej liczby przypadków wczesnego zachorowania u osób poniżej 50. roku życia: u 13,7 na 100 000 osób w populacji światowej zdiagnozowano raka piersi, a 3,5 na 100 000 osób zmarło z przyczyn powiązanych.

Jednak z analizy wynika, że ​​liczba nowotworów tchawicy i prostaty rośnie najszybciej od 1990 roku. W 2019 r. wśród młodszych dorosłych najwięcej ofiar śmiertelnych i najbardziej pogarszających się stan zdrowia dotyczyły piersi, tchawicy, płuc, jelit i żołądka.

Naukowcy wykorzystali dane z badania Global Burden of Disease 2019 dotyczące 29 nowotworów w 204 krajach i regionach.

Przyjrzeli się liczbie nowych przypadków, zgonów, konsekwencjom zdrowotnym i dodatkowym czynnikom ryzyka dla wszystkich osób w wieku od 14 do 49 lat, aby oszacować roczną zmianę procentową między 1990 a 2019 rokiem.

W 2019 r. na raka zmarło ponad milion osób poniżej 50. roku życia, co stanowi wzrost o prawie 28% w porównaniu z rokiem 1990. Najwyższy wskaźnik nowotworów o wczesnym początku w 2019 r. odnotowano w Ameryce Północnej, Australazji i Europie Zachodniej.

Naukowcy twierdzą, że ich ustalenia mają różne ograniczenia, takie jak zmienna jakość danych z rejestrów nowotworów w różnych krajach, co może prowadzić do zaniżania raportów lub diagnozowania.

„Pilnie potrzebne są środki zapobiegawcze i wczesne wykrywanie, a także określenie optymalnych strategii leczenia nowotworów o wczesnym początku, które powinny obejmować holistyczne podejście uwzględniające wyjątkowe potrzeby młodszych pacjentów w zakresie opieki wspomagającej” – stwierdzili lekarze z Queen’s University w Belfaście.