Jak wynika z nowego badania, posiadanie hobby wiązało się z większą satysfakcją z życia w 16 krajach na trzech kontynentach.
Z nowego badania wynika, że przyłączenie się do klubu czytelniczego, praca w ogrodzie lub wolontariat mogą przynieść osobom starszym większe szczęście i zmniejszyć objawy depresji.
Jak opublikowano w czasopiśmie Nature Medicine, w ramach kilku istniejących badań ponad 90 000 starszych osób w Europie, Japonii, Chinach i USA zgłosiło swoje szczęście i satysfakcję z życia.
Naukowcy odkryli, że posiadanie hobby wiązało się z mniejszą liczbą objawów depresyjnych i większym poczuciem szczęścia u respondentów, którzy ukończyli 65. rok życia.
„Nasze badanie pokazuje, że hobby może chronić osoby starsze przed związanym z wiekiem pogorszeniem zdrowia psychicznego i dobrostanu” – stwierdziła w oświadczeniu główna autorka badania, dr Karen Mak, starszy pracownik naukowy w dziedzinie epidemiologii i statystyki na University College London.
„Hobby może przyczynić się do zadowolenia z życia w późniejszych latach poprzez wiele mechanizmów, w tym poczucie kontroli nad naszymi umysłami i ciałami, znajdowanie celu w życiu i poczucie kompetencji w rozwiązywaniu codziennych problemów”.
Odsetek osób posiadających hobby różnił się w zależności od kraju.
W Hiszpanii 51 procent uczestników badania przyznało, że ma hobby, w porównaniu z 96 procentami w Danii i 95,8 procentami w Szwecji.
Chociaż uczestnicy w Chinach najmniej angażowali się w hobby – zaledwie 37,6% stwierdziło, że je posiada, badacze utrzymywali, że respondentów pytano tam jedynie o hobby społeczne.
Kraje o lepszej średniej długości życia
Badanie wykazało, że posiadanie hobby przynosi korzyści we wszystkich badanych krajach.
Jednak więcej osób zazwyczaj miało hobby w krajach o dłuższej średniej długości życia i wyższym poziomie szczęścia.
„Prace teoretyczne sugerują, że związek między hobby a dobrostanem może działać w obie strony – że osoby o lepszym zdrowiu psychicznym mogą chętniej podejmować hobby, a utrzymywanie go może pomóc nam w utrzymaniu większej satysfakcji z życia” – dodał Mak.
„Nasze badania wspierają także decydentów w promowaniu dostępu osób starszych do zainteresowań jako sposobu na poprawę ich dobrostanu i zdrowia”.
Jedynym ograniczeniem badania jest to, że miało ono charakter obserwacyjny i dlatego nie wykazało związku przyczynowego między posiadaniem hobby a mniejszą liczbą objawów depresyjnych.
W miarę starzenia się populacji w Europie i na całym świecie wzrasta zainteresowanie tym, w jaki sposób hobby może pomóc w poprawie zdrowia psychicznego osób starszych.
Przewiduje się na przykład, że mediana wieku w krajach Unii Europejskiej wzrośnie o 4,5 roku między 2019 r. a 2050 r. i osiągnie 48,2 lat.
Naukowcy stwierdzili, że na całym świecie populacja osób w wieku 65 lat i starszych rośnie w szybszym tempie niż jakakolwiek inna grupa wiekowa.
„Nasze wyniki sugerują, że posiadanie hobby może potencjalnie powiązać się z poprawą stanu zdrowia starszej populacji w różnych kulturach” – napisali naukowcy w badaniu.