O nas
Kontakt

Szwedzki rząd zwiększy wydatki na obronność w ramach oferty NATO

Laura Kowalczyk

Szwedzki rząd zwiększy wydatki na obronność w ramach oferty NATO

Minister obrony kraju powiedział, że kraj stoi w obliczu „najpoważniejszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa politycznego od zakończenia II wojny światowej”.

Szwedzki rząd oświadczył, że chce zwiększyć swój budżet obronny o 28%.

Dzięki temu byłaby na dobrej drodze do osiągnięcia docelowego poziomu wydatków wojskowych na poziomie 2% produktu krajowego brutto, wyznaczonego przez sojusz NATO, do którego przystąpienia kraj skandynawski przygotowuje się.

„Znaleźliśmy się w najpoważniejszej sytuacji w zakresie polityki bezpieczeństwa od zakończenia drugiej wojny światowej, która wymaga od Szwecji posiadania środków obronnych gotowych chronić jej terytorium” – powiedział minister obrony Pål Jonson.

Przedstawiając projekt ustawy o obronności na rok 2024, centroprawicowy rząd koalicji szwedzkiej stwierdził, że wydatki na wojsko wzrosną łącznie o 27 miliardów koron (2,4 miliarda dolarów).

Z tej kwoty około 700 milionów koron (63 miliony dolarów) zostanie wydane na przyszłe członkostwo Szwecji w NATO.

Jonson powiedział, że Szwecja musi dostosować swoje przygotowania, organizując ćwiczenia wojskowe przygotowujące do członkostwa w NATO, kontynuując jednocześnie wsparcie dla Ukrainy.

W maju ubiegłego roku Szwecja i sąsiadująca z nią Finlandia złożyły oferty przyłączenia się do sojuszu wojskowego pod przewodnictwem USA po inwazji Rosji na Ukrainę.

Szwecja, która porzuciła długą historię niezaangażowania wojskowego, wciąż czeka na zostanie 32. członkiem sojuszu. Finlandia dołączyła na początku tego roku.

Nowe wpisy muszą zostać zatwierdzone przez wszystkich obecnych członków, lecz Turcja jak dotąd odmawiała ratyfikacji wniosku Szwecji. Ankara stwierdziła, że ​​było to spowodowane odmową Szwecji ekstradycji kilkudziesięciu osób podejrzanych o powiązania z kurdyjskimi organizacjami bojowymi.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wykorzystuje sytuację do wycelowania w swoich przeciwników politycznych i wkroczenia w suwerenność Szwecji.

Turcja skrytykowała także serię protestów w Szwecji i Danii, podczas których spalono Koran, świętą księgę islamu.

Na lipcowym szczycie NATO w Wilnie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja po ponad roku impasu wycofa swój sprzeciw wobec członkostwa Szwecji.

Jednak turecki parlament jeszcze nie ratyfikował wniosku, podobnie jak Węgry.

Szwedzki rząd tworzą trzy partie: umiarkowani konserwatyści, chrześcijańscy demokraci i liberałowie.

Mają większość w szwedzkim parlamencie dzięki pomocy Szwedzkich Demokratów, skrajnie prawicowej partii, która weszła do głównego nurtu politycznego po latach traktowania przez inne partie jak pariasa.