O nas
Kontakt

„Natura nas zaskakuje”: naukowcy z Brazylii odkrywają na nowo drzewa, które uważano za wymarłe od prawie 200 lat

Laura Kowalczyk

„Natura nas zaskakuje”: naukowcy z Brazylii odkrywają na nowo drzewa, które uważano za wymarłe od prawie 200 lat

W Brazylii ponownie odkryto gatunek małego ostrokrzewu, widziany ostatnio prawie dwa wieki temu.

Gatunek małego ostrokrzewu, widziany ostatnio prawie dwa wieki temu, został ponownie odkryty w Brazylii, a naukowcy twierdzą, że jest to „niesamowite znalezisko”.

Obawiano się, że drzewo „Ilex sapiiformis”, zwane także ostrokrzewem Pernambuco, wymarło. Został jednak niedawno znaleziony w miejskim mieście Igarassu w stanie Pernambuco przez ekspedycję, która spędziła sześć dni na eksploracji regionu w nadziei na zlokalizowanie gatunku.

„Ostrokrzew Pernambuco to jeden z 25 naszych najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków” – napisała na Instagramie Re:wild, grupa zajmująca się ochroną przyrody, która odkryła zaginione drzewo.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Re:wild (@rewild)

„To dziewiąty z naszych najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków, który został ponownie odkryty od czasu rozpoczęcia poszukiwań zaginionych gatunków w 2017 r.”

Lista ta składa się z ponad 2200 brakujących gatunków ze 160 krajów i została opracowana przez Re:wild i ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Obejmuje gatunki, o których nauka zapomniała od co najmniej 10 lat, ale wiele z nich uznawano za wymarłe znacznie wcześniej.

Jak dotąd w ramach globalnego poszukiwania ich ponownego odkrycia odkryto co najmniej osiem z 25 najbardziej poszukiwanych zwierząt i roślin.

Krajobraz miejski będący niegdyś gęstym tropikalnym lasem deszczowym

Zespołowi udało się zidentyfikować cztery różne drzewa ostrokrzewu Pernambuco, dostrzegając ich maleńkie białe kwiaty.

Mimo że Igarassu, w którym znaleziono drzewo, zostało zurbanizowane na przestrzeni dziesięcioleci, niegdyś był to gęsty las tropikalny.

„Wydawało się, że świat przestał się kręcić” – stwierdziła w oświadczeniu członkini zespołu projektowego Juliana Alencar.

Re:Wild i Fred Jordão
Ostrokrzewu Pernambuco nie widziano od prawie 200 lat

„Natura nas zaskakuje. Znalezienie gatunku, o którym nie słyszano od prawie dwóch stuleci, nie zdarza się codziennie. To był niesamowity moment.”

Inny członek ekspedycji powiedział, że „to było jak odnalezienie dawno zaginionego i długo oczekiwanego krewnego, którego można poznać tylko po starych portretach”.

Lider wyprawy Gustavo Martinelli powiedział, że grupa ma teraz nadzieję na uruchomienie programu hodowli tego gatunku.

„Poszukiwania kolejnych ostrokrzewów Pernambuco jeszcze się nie zakończyły! Zespół ma nadzieję zorganizować dodatkowe poszukiwania wraz z innymi lokalnymi partnerami, aby znaleźć więcej osobników tego gatunku” – podaje Re:wild.

„Celem jest współpraca z partnerami w celu lepszej ochrony lasów, w których znaleziono ostrokrzew Pernambuco, oraz ustanowienie programu hodowli tego drzewa w niewoli”.