Trzej astronauci spędzili sześć miesięcy na chińskiej stacji kosmicznej ze stałą załogą.
Trzej chińscy astronauci wrócili na Ziemię we wtorek rano po sześciu miesiącach spędzonych na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.
Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao wyszli cali i zdrowi z kapsuły powrotnej w pobliżu Centrum Startu Satelitarnego Jiuquan na skraju pustyni Gobi – podała chińska państwowa agencja informacyjna.
Tiangong jest jedną z zaledwie dwóch stacji kosmicznych stale obsadzonych załogą, znajdujących się obecnie na orbicie okołoziemskiej, obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nowa, trzyosobowa załoga Tiangong przybyła tam w zeszłym tygodniu.
Chiny rozpoczęły budowę stacji kosmicznej w kwietniu 2021 r. wraz z wystrzeleniem pierwszego i największego z trzech modułów stacji, na którym następnie budowano kolejne misje.
Budowa stacji jest już w zasadzie ukończona, więc nowa załoga będzie przeprowadzać eksperymenty medyczne i naukowe oraz konserwować sprzęt.
Chiny wykonały swoją pierwszą załogową misję kosmiczną w 2003 r. i planują wysłać astronautów na Księżyc przed 2030 r. Przywiozły próbki z powierzchni Księżyca i wylądowały łazikiem na mniej zbadanej, odległej stronie Księżyca. Plany na przyszłość obejmują wysłanie nowego teleskopu w celu zbadania głębi wszechświata.
Chiny zbudowały własną stację kosmiczną po wyłączeniu jej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie ze względu na obawy USA dotyczące chińskiej kontroli wojskowej nad krajowym programem kosmicznym.
Pekin stał się głównym rywalem Stanów Zjednoczonych w osiąganiu nowych kamieni milowych w przestrzeni kosmicznej, przy niezwykle ograniczonej współpracy między nimi w tej dziedzinie.
Odzwierciedla to rywalizację o wpływy między dwiema największymi gospodarkami świata w sferze technologii, handlu, wojska i dyplomacji, przy czym szczególnymi punktami spornymi są roszczenia Chin do suwerenności nad Morzem Południowochińskim i samorządny Tajwan.
Tymczasem Stany Zjednoczone zamierzają ponownie wysłać astronautów na powierzchnię Księżyca do końca 2025 r. w ramach odnowionego zaangażowania w misje załogowe, wspomagane przez podmioty z sektora prywatnego, takie jak SpaceX i Blue Origin.
Oprócz programów księżycowych oba kraje osobno wylądowały także łazikami na Marsie, a Chiny planują pójść w ślady Stanów Zjednoczonych i wylądować statek kosmiczny na asteroidzie.