Podczas wizyty szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen nowo zaprzysiężony premier Czarnogóry Milojko Spajić powiedział, że jego kraj „najdalej posunął się” na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.
„Czarnogóra w pełni harmonizuje swoją politykę zagraniczną i bezpieczeństwa z polityką Unii Europejskiej i posiada obecnie prawdziwie reformatorską większość polityczną. Żaden inny kraj chcący zostać członkiem Unii Europejskiej nie ma tego wszystkiego” – powiedział we wtorek Spajić z Podgoricy .
„Przystąpienie Czarnogóry do UE byłoby wspaniałym sygnałem dla wszystkich pozostałych krajów kandydujących, że proces rozszerzenia żyje”.
„Byłaby to dodatkowa zachęta dla innych krajów kandydujących do jeszcze silniejszej kontynuacji programu reform, co powinno jeszcze bardziej zbliżyć je do Unii Europejskiej” – dodał.
Rząd koalicyjny pod przywództwem Spajića, składający się z partii mniejszości proeuropejskich, proserbskich i albańskich, został powołany przez parlament Czarnogóry w samą porę na wizytę von der Leyen w tym kraju. Centrowy Ruch Teraz Europa Spajića wygrał przedterminowe wybory w czerwcu, ale bez zdecydowanej większości do rządzenia, co wywołało miesiące sporów politycznych.
Impas został przełamany, gdy zdecydowanie antyzachodnie ugrupowania utorowały Spajićowi drogę do rządów pod warunkiem, że jeden z ich przywódców, Andrija Mandić, zostanie wybrany na wpływowego stanowisko przewodniczącego parlamentu.
Nie wszyscy z 81 członków parlamentu Czarnogóry byli obecni na głosowaniu we wtorek rano po nocnych dyskusjach, a nowy rząd został zatwierdzony 46 głosami za i 19 przeciw.
We wtorek nowy premier powiedział reporterom, że ma nadzieję „odblokować integrację europejską, szybko posunąć się do przodu i zostać kolejnym członkiem Unii Europejskiej”. Potwierdził także, że jego rząd będzie nadal proeuropejski pomimo wyboru Madicia.
Negocjacje w sprawie członkostwa w UE Czarnogóry, członka NATO i najmniejszego z krajów bałkańskich, rozpoczęły się w czerwcu 2012 r. Pojawiła się jednak krytyka z powodu zablokowania postępów we wdrażaniu niezbędnych reform instytucjonalnych i politycznych, które utorują drogę do przystąpienia.
Ocena postępów kraju opublikowana w październiku ubiegłego roku wykazała, że „niestabilność polityczna, niestabilność rządu i napięcia zahamowały procesy decyzyjne i wdrażanie reform”. Zaktualizowany przegląd postępów Czarnogóry zostanie uwzględniony w rocznym raporcie Komisji Europejskiej dotyczącym rozszerzenia, którego oczekiwanie nastąpi 8 listopada.
Wizyta Von der Leyen jest częścią czterodniowej podróży po siedmiu krajach Bałkanów Zachodnich.
Powiedziała reporterom w Podgoricy, że „Czarnogóra jest od dawna najbardziej zaawansowanym krajem Bałkanów Zachodnich po przystąpieniu do UE”, dodając, że cieszy się, że kraj ten jest zdeterminowany, aby utrzymać „pole position”.
„Cieszę się, że możecie teraz w pełni skoncentrować się na zadaniu związanym z celem akcesyjnym i wspólnie powinniśmy przejść ostatnią milę, doprowadzić go do mety” – dodała.
Podczas swojej podróży von der Leyen przedstawiła dalsze szczegóły dotyczące unijnego planu wzrostu dla Bałkanów Zachodnich o wartości 6 miliardów euro, którego celem jest podwojenie gospodarki regionu w następnej dekadzie. Czarnogóra ma najwyższy PKB na mieszkańca spośród siedmiu krajów Bałkanów Zachodnich, ale na poziomie 50% średniej UE nadal istnieje „niewykorzystany potencjał” – stwierdziła von der Leyen.
Próbując zdobyć poparcie parlamentu do rządzenia, Spajić nakreślił wizję „Czarnogóry jako Szwajcarii Bałkanów i Singapuru Europy”.