O nas
Kontakt

Cieplejszy listopad może spowodować zmianę kierunku cen surowców w Europie

Laura Kowalczyk

Cieplejszy listopad może spowodować zmianę kierunku cen surowców w Europie

Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły w październiku o 15% i osiągnęły najwyższy poziom od ośmiu miesięcy w zeszłym tygodniu, ponieważ chłodniejsza pogoda i inne czynniki sprzyjały cenie surowca.

Trwający konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynął także na cenę gazu ziemnego po zamknięciu złoża Tamar na Morzu Śródziemnym. Ponadto istnieją obawy co do bezpieczeństwa katarskich statków przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) przepływających przez Cieśninę Ormuz.

Oczekuje się, że zwiększony apetyt Chin na LNG, który w tym roku wzrósł o 6%, również spowoduje wzrost cen gazu ziemnego w Europie w miarę nasilenia konkurencji.

W chwili pisania tego tekstu, referencyjny europejski holenderski kontrakt gazowy z grudnia na śróddziennym wykresie TTF wzrósł o 2,85% do 49,95 euro za megawatogodzinę (MWh). Chociaż cena jest wyższa, jest znacznie niższa od kwoty 120 euro, jaką notowano o tej porze w zeszłym roku.

Jednakże według danych Trading Economics zapasy gazu w Europie są nadal zapełnione w około 99%, a na całym kontynencie prognozuje się wyższe temperatury w pierwszym tygodniu listopada, co może następnie wywrzeć presję na obniżkę cen gazu w miarę spadku zapotrzebowania na ciepło.

Krótkoterminowe prognozy pogody w Europie

Oczekuje się, że listopad będzie cieplejszym i bardziej wilgotnym miesiącem w całej Europie, a w Niemczech, Polsce i większości Bałkanów pogoda będzie łagodniejsza niż zwykle.

W pierwszej części miesiąca temperatury będą średnio o 6°C wyższe od średniej sezonowej, a wiele mediów pogodowych przewiduje również powrót El Niño, czyli sytuacji, gdy wody Oceanu Spokojnego stają się znacznie cieplejsze niż zwykle.

Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) podczas tego zjawiska globalna temperatura wzrasta o około 0,2 stopnia Celsjusza.

Cieplejsze prognozy pogody przekładają się następnie na mniejsze zapotrzebowanie na gaz ziemny, co pomaga ustabilizować cenę surowca na rynkach, ponieważ inwestorzy postrzegają czynniki fundamentalne jako mające wpływ na cenę.

Perspektywy cen gazu ziemnego w Europie

Michael Baker, szef klientów premium w Wielkiej Brytanii w Capital.com, powiedział TylkoGliwice, że złożony taniec podaży i popytu, warunki pogodowe, napięcia geopolityczne i ogólne nastroje inwestorów wspólnie wpływają na cenę gazu ziemnego.

„Magazynowanie gazu w Europie i Wielkiej Brytanii wygląda znacznie zdrowiej niż w zeszłym roku i bez oznak krótkotrwałego ochłodzenia ceny mogą oprzeć się wzrostowi” – ​​stwierdził. „Podczas gdy sezonowa mentalność traderów zostaje wystawiona na próbę, możemy zaobserwować rozwinięcie pozycji, powodując presję na ceny”.

Baker zauważył również, że w przypadku dalszej eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie ceny mogą znacząco wzrosnąć. Powiedział jednak, że jeśli zgodnie z oczekiwaniami pogoda pozostanie łagodna do listopada, wówczas możemy zaobserwować spadek cen.

Osama Rizvi, ekonomista i analityk ds. energetyki w Primary Vision Network, podkreślił w rozmowie z TylkoGliwice, że rynki gazu wydają się być jednymi z najbardziej bezbronnych w związku z trwającym konfliktem na Bliskim Wschodzie.

„Jednak wiele czynników sugeruje, że bez wojny totalnej ceny wrócą do poprzedniego poziomu. Po pierwsze, europejskie zapasy są zapełnione w 99 procentach”.

„Po drugie, zapotrzebowanie na gaz przemysłowy w Europie również jest niskie. Przykładowo w Niemczech popyt przemysłowy spadł w pierwszym półroczu o 54 TWh, podczas gdy konsumpcja krajowa spadła o 37 TWh. Spadły także zyski” – dodał.