O nas
Kontakt

Francuski Crédit Agricole odnotowuje w trzecim kwartale wzrost obrotów o 13%.

Laura Kowalczyk

Francuski Crédit Agricole odnotowuje w trzecim kwartale wzrost obrotów o 13%.

Crédit Agricole odnotował w tym kwartale wzrost przychodów o 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale obecnie boryka się z zarzutami o pranie pieniędzy.

Francuski bank Crédit Agricole publikuje solidne wyniki za trzeci kwartał 2023 r., przy wzroście przychodów o ponad 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym, napędzanym przez wszystkie sektory biznesowe.

Jednak tę dobrą wiadomość zrównoważyły ​​zarzuty karne dotyczące „prania i ukrywania pieniędzy”, które organizacja pozarządowa skierowała przeciwko bankowi w środę w związku z rzekomym wspieraniem przez niego firm odpowiedzialnych za nielegalne wylesianie.

Zgłoszone przychody Crédit Agricole osiągnęły poziom 6,343 mln euro, podczas gdy podstawowe wyniki, które nie uwzględniają w równaniu jednorazowych kosztów i jednorazowych strat/zysków, osiągnęły poziom 6,060 mln euro.

W swoim oświadczeniu firma przypisała ten sukces ciągłemu przepływowi partnerstw i projektów rozwojowych, w tym konsolidacji działalności w Europie.

„Grupa wzmacnia swoje zaangażowanie zarówno w umożliwianie budownictwa mieszkaniowego i własności domów w stylu francuskim, jak i we wspieranie długoterminowego rozwoju społecznego” – oświadczył Dominique Lefebvre, prezes zarządu Crédit Agricole. „Chciałbym podziękować wszystkim naszym przedstawicielom i współpracownikom, którzy na co dzień działają na rzecz zaspokojenia potrzeb klientów.”

W reakcji na tę informację kurs akcji banku wzrósł w południe do 11,76 euro, w porównaniu do 11,60 euro wczoraj o tej samej porze.

Według Reuters, Crédit Agricole posiada duży europejski portfel: kontroluje największego w Europie zarządzającego funduszami Amundi i planuje przejęcie belgijskiej firmy zarządzającej majątkiem Degroof Percam za 1,5 miliarda euro.

„Pranie pieniędzy, handel kradzionymi towarami i nielegalne wylesianie”

Gdy Crédit Agricole świętował swoje ciągłe wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu netto w ramach swojej strategii klimatycznej w ramach wyników za trzeci kwartał, uderzyła go fala zarzutów karnych powiązanych z zarzutami dotyczącymi zwalczania nielegalnych praktyk ekologicznych.

Francuska organizacja pozarządowa Sherpa ogłosiła w środę, że złożyła skargę karną przeciwko Crédit Agricole i trzem innym bankom w związku z zarzutami, że w latach 2013–2021 zainwestowały one na łączną kwotę prawie 70 mln dolarów (około 65,6 mln euro) w dwie firmy zajmujące się nielegalnym wylesianiem.

Obie firmy, JBS i Marfrig, mają „udowodnioną historię nielegalnego wylesiania, zawłaszczania ziemi przez tubylców i pracy przymusowej w swoich łańcuchach dostaw wołowiny” – wyjaśnił Sherpa w komunikacie prasowym.

Z analizy organizacji pozarządowej wynika, że ​​fakt, że banki mogły otrzymywać odsetki od pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności oraz że przyczyniły się do inwestowania tych środków, stanowi naruszenie ich obowiązku zwalczania prania pieniędzy.

Jeśli Sherpa potwierdzi, że złożona przez nią skarga karna dotycząca prania i otrzymywania kradzionych towarów jest „pierwsza” dla banków, pojawia się to w rosnącym kontekście sporów prawnych związanych z ochroną planety.

W momencie publikacji Crédit Agricole nie odpowiedział na prośbę TylkoGliwice o komentarz.