O nas
Kontakt

Europejski Trybunał zachwala wznowienie irlandzkiego sporu podatkowego Apple o wartości 13 miliardów euro

Laura Kowalczyk

Europejski Trybunał zachwala wznowienie irlandzkiego sporu podatkowego Apple o wartości 13 miliardów euro

Opinia prawna popiera krucjatę Komisji Europejskiej przeciwko zarzutom dotyczącym międzynarodowego unikania podatków

Z opinii wydanej dzisiaj (9 listopada) Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że ​​być może trzeba będzie wznowić przełomową sprawę podatkową na kwotę 13 miliardów euro dotyczącą Apple, co byłoby złą wiadomością dla technologicznego giganta i jego europejskiej siedziby, Irlandii.

Dokument przedstawiony przez rzecznika generalnego Giovanniego Pitruzzellę sugeruje, że być może sąd najwyższy bloku będzie musiał unieważnić wcześniejsze orzeczenie, zgodnie z którym nie było nic niewłaściwego w irlandzkich ustaleniach podatkowych międzynarodowej korporacji.

Jeśli sędziowie sądu powtórzą niewiążącą opinię Pitruzzelli, będzie to zwycięstwo Komisji Europejskiej (KE), która argumentowała, że ​​irlandzkie umowy podatkowe z Apple stanowią nielegalną dotację dającą technologicznemu gigantowi możliwość negocjowania nieuczciwie niskich stawek podatkowych . co zakłóciło konkurencję.

Sąd UE „popełnił szereg błędów prawnych”, orzekając w 2020 r., że urzędnicy Komisji Europejskiej zajmujący się ochroną konkurencji nie przedstawili swoich racji, stwierdził Pitruzella, sugerując, że sąd niższej instancji powinien ponownie ocenić swoją decyzję.

Ostateczne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości spodziewane jest w nadchodzących miesiącach, a sędziowie często powtarzają stanowisko zaproponowane w niewiążących wnioskach rzeczników generalnych.

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie podatków Apple w 2014 r. Dwa lata później komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager stwierdziła, że ​​firma – z europejską siedzibą w Cork w Irlandii – uzyskała nielegalną korzyść podatkową, płacąc efektywną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych wynoszącą zaledwie 0,005. %.

Apple oświadczyło, że przestrzega irlandzkiego prawa podatkowego i nie zawarło żadnych specjalnych umów. Firmie groził rachunek na kwotę do 13 miliardów euro z tytułu rzekomo zaniżonych podatków wraz z odsetkami – do czasu interwencji Sądu Pierwszej Instancji UE w wyroku z 2020 r., od którego CE następnie złożyła apelację.

Jeśli się potwierdzi, dzisiejsze zawiadomienie będzie sukcesem Vestagera, po tym jak sądy odrzuciły jego pozwy przeciwko takim firmom jak Fiat i Starbucks. Duńska polityk tymczasowo zrezygnowała z funkcji w komisji antymonopolowej na rzecz kandydowania na stanowisko szefa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Kampania Vestager przeciwko unikaniu podatków przez międzynarodowe korporacje – które w praktyce często są amerykańskie – skłoniła już prezydenta Donalda Trumpa do nazwania jej „podatkową”, która „naprawdę nienawidzi Stanów Zjednoczonych”.

„Dziękujemy sądowi za poświęcony czas i dalsze rozpatrywanie tej sprawy” – powiedział rzecznik Apple w oświadczeniu przesłanym e-mailem do TylkoGliwice. „Decyzja Trybunału była bardzo jasna, że ​​Apple nie otrzymało żadnej selektywnej korzyści ani pomocy państwa, i uważamy, że należy to uszanować”.

W oświadczeniu irlandzki minister finansów Michael McGrath powiedział, że jego ministerstwo dokona teraz szczegółowego przeglądu zaleceń.

„Irlandia zawsze zajmowała stanowisko i pozostaje takie, że zapłacono odpowiednią kwotę irlandzkiego podatku i że Irlandia nie udzieliła Apple żadnej pomocy państwa” – stwierdził McGrath. „Oczekujemy teraz na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie”.

Rzecznik KE odmówił komentarza w sprawie tej opinii.