O nas
Kontakt

Chirurdzy z sukcesem przeprowadzają pierwszy na świecie przeszczep całego ludzkiego oka

Laura Kowalczyk

Chirurdzy z sukcesem przeprowadzają pierwszy na świecie przeszczep całego ludzkiego oka

Aaron James zniszczył znaczną część twarzy w wypadku z liniami wysokiego napięcia, ale obecnie wraca do zdrowia po przeszczepie twarzy i oka.

Amerykańscy chirurdzy pomyślnie przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep całego ludzkiego oka, chociaż lekarze ostrzegają, że nie wiadomo, czy pacjent Aaron James będzie kiedykolwiek mógł widzieć na swoje nowe lewe oko.

Prawie cała twarz Jamesa, łącznie z lewym okiem, została zniszczona w wypadku z udziałem linii wysokiego napięcia w czerwcu 2021 roku.

46-latek z Hot Springs w stanie Arkansas przeszedł następnie w maju podwójny przeszczep twarzy i oka, po którym lekarze twierdzą, że wraca do zdrowia, zauważając, że jego nowe oko wygląda „niezwykle zdrowo”.

„Czuję się dobrze. Nadal nie mogę się w nim poruszać. Nie mogę jeszcze mrugać powieką. Ale już zaczynam odczuwać” – powiedział James, gdy lekarze badali ostatnio jego postępy.

Chirurdzy z NYU Langone Health mieli nadzieję, że zastąpienie brakującego oka Jamesa przyniesie lepsze rezultaty kosmetyczne po częściowym przeszczepieniu twarzy, dzięki wzmocnieniu nowego oczodołu i powieki.

Przeszczepy rogówki, przezroczystej tkanki znajdującej się przed okiem, są powszechnie wykonywane w celu leczenia niektórych rodzajów utraty wzroku. Jednak przeszczepienie całego oka, gałki ocznej, jej ukrwienia i krytycznego nerwu wzrokowego łączącego się z mózgiem jest procedurą znacznie bardziej eksperymentalną.

„Nie twierdzimy, że przywrócimy wzrok” – powiedział dr Eduardo Rodriguez, ordynator chirurgii plastycznej, który kierował przeszczepem

„Ale nie mam wątpliwości, że jesteśmy o krok bliżej” – dodał.

Boi się, że oko uschnie jak rodzynek

Przed operacją specjaliści obawiali się, że po przeszczepie oko wyschnie jak rodzynek, ale rezultaty były bardziej zadowalające.

Kiedy w zeszłym miesiącu Rodriguez podparł lewą powiekę Jamesa, przekazane mu orzechowe oko było równie pulchne i wypełnione płynem jak jego własne niebieskie oko.

Lekarze zaobserwowali dobry przepływ krwi i jak dotąd brak oznak odrzucenia.

Co więcej, badacze rozpoczęli analizę skanów mózgu Jamesa, które wykryły pewne zagadkowe sygnały z zapewniającego wzrok, ale uszkodzonego nerwu wzrokowego.

Pewien naukowiec, który od dawna bada, jak urzeczywistnić przeszczep oka, nazwał tę operację ekscytującą.

Doktor Jeffery Goldberg, kierownik katedry okulistyki na Uniwersytecie Stanforda, nazwał to „niesamowitym potwierdzeniem” eksperymentów na zwierzętach, które pozwoliły zachować przeszczepione oczy przy życiu.

Przeszkodą jest odbudowa nerwu wzrokowego, chociaż badania na zwierzętach przynoszą postępy, dodał Goldberg. Pochwalił „śmiałość” zespołu Uniwersytetu Nowojorskiego w dążeniu nawet do naprawy nerwu wzrokowego i ma nadzieję, że przeszczep pobudzi dalsze badania.

James, weteran wojskowy, pracował dla firmy zajmującej się liniami energetycznymi, kiedy został zszokowany drutem pod napięciem, w wyniku czego ostatecznie stracił lewe ramię oraz obrażenia twarzy.

Uszkodzone lewe oko było tak bolesne, że trzeba było je usunąć. Liczne operacje rekonstrukcyjne nie mogły naprawić rozległych obrażeń twarzy, w tym braku nosa i warg.

Przeszczepy twarzy są nadal rzadkie i ryzykowne. James’ jest dopiero 19. przeprowadzonym w USA i piątym, w którym wystąpił Rodriguez. Eksperyment z okiem dodał jeszcze więcej złożoności. James jednak doszedł do wniosku, że nie będzie w gorszej sytuacji, jeśli oko od dawcy zawiedzie.

„Musisz od czegoś zacząć, gdzieś musi być pierwszoosobowa gra” – powiedział James.

„Może dowiesz się z tego czegoś, co pomoże następnej osobie” – dodał.

Trzy miesiące po umieszczeniu Jamesa na krajowej liście oczekujących na przeszczep znaleziono pasującego dawcę.

Podczas 21-godzinnej operacji chirurdzy dodali nowy element eksperymentu: po pocięciu przekazanego nerwu wzrokowego na to, co pozostało z oryginału Jamesa, wstrzyknęli specjalne komórki macierzyste od dawcy w nadziei, że przyspieszą jego naprawę.

W zeszłym miesiącu mrowienie zwiastowało uzdrowienie nerwów twarzowych. Rodriguez delikatnie pchnął zamknięte oko i James poczuł to uczucie, chociaż raczej na nosie niż na powiece.

Tylko czas pokaże, czy się udało

Chirurg wykrył także subtelne ruchy mięśni wokół oka. Czas pokaże, jak dobrze funkcjonuje oko.

Okulista z Uniwersytetu Nowojorskiego Langone, dr Vaidehi Dedania, przeprowadził szereg badań. Znalazła spodziewane uszkodzenie w światłoczującej siatkówce w tylnej części oka.

Powiedziała jednak, że wydaje się, że ma wystarczającą liczbę specjalnych komórek zwanych fotoreceptorami, aby wykonać zadanie przekształcania światła na sygnały elektryczne, co stanowi jeden krok w tworzeniu wzroku.

Zwykle nerw wzrokowy wysyłałby te sygnały do ​​mózgu w celu interpretacji. Połączony nerw wzrokowy Jamesa najwyraźniej nie jest zdrowy. Kiedy jednak podczas rezonansu magnetycznego do oka dawcy skierowano światło, na obrazie zarejestrowano pewną aktywność mózgu, ale w niewłaściwym obszarze.

To zarówno podekscytowało, jak i zdumiało badaczy, choć może to być po prostu przypadek, przestrzegł dr Steven Galetta, ekspert od oczu i mózgu i kierownik neurologii na Uniwersytecie Nowojorskim Langone.

Tylko czas i dalsze badania mogą to pokazać.

Mimo to, zdaniem dr Davida Klassena, dyrektora medycznego United Network for Organ Sharing, która zarządza krajowym systemem przeszczepów, operacja ta stanowi ogromny krok naprzód.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.