O nas
Kontakt

Spór pieniężny o francuskie obiady: czy kupony restauracyjne powinny stać się kuponami supermarketowymi?

Laura Kowalczyk

Spór pieniężny o francuskie obiady: czy kupony restauracyjne powinny stać się kuponami supermarketowymi?

Wielu francuskich pracowników korzysta z kuponów na lunch, jeśli w ich miejscu pracy nie ma stołówki. Jednak toczy się obecnie dyskusja, czy należy je wykorzystywać do jedzenia poza domem, czy też do zakupów spożywczych i przygotowania domowego obiadu?

Z jednej strony domowy obiad pomaga wielu odciążyć budżet żywnościowy w trudnych dla wielu finansowo czasach, z drugiej strony jedzenie poza domem pomaga ożywić branżę restauracyjną, która w pierwszym przypadku straciłaby.

We wtorek francuski rząd ogłosił przedłużenie zezwolenia na zakupy za pomocą bony na posiłki (kupon restauracyjny).

Jak sama nazwa wskazuje, kupony restauracyjne służą do wydania na lunch w restauracji. Francuscy pracownicy mogą także kupić gotowe posiłki w supermarketach lub kanapki na wynos z lokalnej piekarni.

Gwałtowna inflacja doprowadziła jednak do zmiany zasad w 2022 r., kiedy rząd zezwolił na zakup artykułów spożywczych za pomocą cennego bony na posiłki.

Środek ten, mający na celu tymczasowe zmniejszenie budżetu żywnościowego francuskich pracowników, wygaśnie 1 stycznia 2024 r.

Kiedy zaczęły obowiązywać kupony do francuskiej restauracji?

Bony restauracyjne powstały w latach 60. XX wieku, ponieważ wiele zakładów pracy nie zapewniało swoim pracownikom odpowiedniego zaplecza gastronomicznego, mimo że był to wymóg prawny obowiązujący od 1913 r.

Francuscy pracownicy przekazują niewielką część wartości kuponu, powiedzmy 4 euro, gdy pracodawca płaci większą część, czyli 6 euro. Rezultatem jest kupon o wartości 10 euro na każdy dzień roboczy.

Środek nie jest powiązany z poziomem dochodów pracownika, a wysokość kuponów różni się w zależności od firmy. Każdy pracownik może zrezygnować z subskrypcji.

Z biegiem lat kupony papierowe przekształciły się w zwykłą kartę debetową, na którą przesyłane są pieniądze w dniu wypłaty. Dziś dzięki temu systemowi na żywność można wydać aż 25 euro na osobę dziennie.

W 2021 r. wydano 987 mln bonów na posiłki o wartości ponad 7,8 mld euro.

Wraz z rozszerzeniem w 2022 r. na wszystkie produkty spożywcze, w tym artykuły spożywcze, wielu Francuzów wykorzystuje te pieniądze na gotowanie i przygotowywanie obiadów w domu, co jest tańsze niż codzienne jedzenie poza domem.

„Jeśli chodzi o delektowanie się posiłkiem przed komputerem pomiędzy spotkaniami, co wolisz? – zapytała dziennikarka związkowa Gabrielle Predko w artykule wstępnym. „Kupować jedzenie wycenione specjalnie, aby zmaksymalizować dzienny kupon restauracyjny, czy też za tę samą kwotę kupować produkty potrzebne do gotowania znacznie smaczniejszych posiłków przez kilka dni?

Wielu z 5 milionów odbiorców bonów restauracyjnych wykorzystuje te pieniądze po prostu na opłacenie rodzinnych artykułów spożywczych. I w tym tkwi problem.

Restauratorzy wściekli na utratę zysków

Francuska wiceminister handlu Olivia Grégoire broniła przedłużenia tymczasowej zasady „wszystkiej żywności”. „W 2023 r. był on szeroko stosowany przez Francuzów. Inflacja zwalnia, inflacja powodziowa zaczyna zwalniać, ale nadal jest to skomplikowane” – mówi.

Związek reprezentujący 234 000 restauracji i lokali gastronomicznych, które akceptują kupony, wyraził niezadowolenie, twierdząc, że rozszerzenie przepisów w 2022 r. spowoduje utratę zysków dla branży.

Prezydent związku i szef kuchni restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin Thierry Marx zażądał spotkania z premier Francji Élisabeth Borne.

„Rząd wysyła naszej branży bardzo zły sygnał” – powiedział AFP szef kuchni, potępiając to, co nazwał „zwrotem sytuacji” dokonanym przez rząd.

Thierry Marx oświadczył, że chce omówić sytuację z premierem Francji i zwrócił uwagę, że przychody francuskiej gastronomii spadły w 2023 r. o 3%, podczas gdy przychody z masowej sprzedaży detalicznej wzrosły o 6%.

Związek restauratorów proponuje, aby kupony do supermarketów były wydawane gospodarstwom domowym o niskich dochodach, natomiast kupony do restauracji powróciły do ​​pierwotnych zasad, z korzyścią dla ich sektora.

„W «kuponach restauracyjnych» widnieje słowo «restauracja»” – wyjaśnił były francuski gospodarz programu Top Chef. „Nie powinny stać się kuponami supermarketów”.

Francuskie Ministerstwo Gospodarki stwierdziło, że nazwa może zostać zmieniona na „bony na posiłki” i powtórzyło, że rząd będzie musiał przedłużyć obowiązywanie zasady „wszystkie produkty spożywcze” po 31 grudnia tego roku.

Parlament będzie nadal musiał zatwierdzić ustawę, aby oficjalnie wdrożyć przedłużenie.