O nas
Kontakt

Badania pokazują, że wygrana lub przegrana w piłce nożnej wyzwala różną aktywność mózgu kibiców

Laura Kowalczyk

Badania pokazują, że wygrana lub przegrana w piłce nożnej wyzwala różną aktywność mózgu kibiców

Nowe badanie, które rzuciło światło na wpływ fanatyzmu na aktywność mózgu, pokazuje, że kibice piłki nożnej wykazują różne wzorce aktywacji mózgu w zależności od sukcesu drużyny.

Fanatyzm to zjawisko nadmiernego oddania, które staje się nierozsądne lub obsesyjne.

Nawet jeśli jest to dobrze znane w kontekście zachowania, przeprowadzono niewiele badań nad tym, co to oznacza, jeśli chodzi o aktywność mózgową.

Naukowcy z Chile postanowili zbadać mechanizmy mózgowe stojące za fanatycznymi zachowaniami wokół piłki nożnej.

Do badania włączono 43 fanów płci męskiej dwóch najpopularniejszych chilijskich drużyn piłkarskich.

Uczestnikom wykonano funkcjonalny rezonans magnetyczny – rodzaj rezonansu magnetycznego, który umożliwia śledzenie i mapowanie aktywności mózgu poprzez wykrywanie zmian w przepływie krwi w mózgu.

„To badanie ma na celu rzucić światło na zachowania i dynamikę związaną ze skrajną rywalizacją, agresją i przynależnością społeczną w obrębie grup fanatyków i pomiędzy nimi” – powiedział Francisco Zamorano Mendieta, główny autor badania i profesor nadzwyczajny na Universidad San Sebastian w Santiago, Chile w oświadczeniu.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: 22 kibiców jednej drużyny i 21 kibiców rywala. Przeszli badania psychologiczne i wypełnili ankietę.

Kiedy uczestnicy oglądali mecze, badacze zauważyli, że aktywność mózgu zmieniała się w zależności od tego, czy drużyna kibica odniosła sukces, czy porażkę.

Ich wyniki zostaną zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA).

Naukowcy zaobserwowali, że mózgowy system nagrody zostaje aktywowany, gdy zespół odniesie sukces, natomiast porażka może uruchomić „sieć mentalizacji”, która jest powiązana ze stanem introspekcji.

„Może to złagodzić część bólu po stracie” – powiedział Zamorano.

Zaobserwowali także spowolnienie w ośrodku mózgowym łączącym ośrodek emocjonalny z częścią myślącą, co utrudnia proces kontrolujący myślenie i zwiększa prawdopodobieństwo zaangażowania się w destrukcyjne lub agresywne zachowanie.

W poprzednim badaniu przeprowadzonym w 2020 roku przez Başara Bilgiça, profesora na Uniwersytecie w Stambule, który również wykorzystał funkcjonalny rezonans magnetyczny do badania fanatyzmu, ujawniono, że fanatyczni kibice mają inną aktywność mózgową niż ci, którzy nie są wielbicielami.

Niezależnie od tego, czy oglądali przegraną, czy zwycięstwo, fani wykazali zwiększoną aktywację części mózgu, która reguluje reakcje emocjonalne i podejmowanie decyzji.

„Rzuć światło na dynamikę społeczną”

„Zrozumienie psychologii identyfikacji grupowej i rywalizacji może rzucić światło na procesy decyzyjne i dynamikę społeczną, prowadząc do pełniejszego zrozumienia sposobu funkcjonowania społeczeństw” – powiedział Zamorano.

Jednakże badanie fanatyzmu politycznego lub religijnego może być trudniejsze, ponieważ pewną rolę odgrywa również wiele kontrowersyjnych czynników, takich jak stanowiska polityczne, lojalność wyborcza, pochodzenie etniczne lub tożsamość.

„Z drugiej strony fandom sportowy stwarza wyjątkową okazję do przeanalizowania, jak intensywne oddanie wpływa na aktywność neuronów w mniej kontrowersyjnym kontekście, szczególnie poprzez podkreślenie roli negatywnych emocji, powiązanych mechanizmów kontroli hamującej i możliwych strategii adaptacyjnych” – powiedział.