Chiński australijski lekarz był znany jako pionier nowoczesnej chirurgii przeszczepów serca.
Słynny kardiochirurg skończyłby dziś 87 lat, gdyby nie został zamordowany na przedmieściach Sydney ponad trzydzieści lat temu.
Urodzony w Chinach dr Victor Chang stał się jednym z najważniejszych kardiochirurgów w Australii, przeprowadzając przeszczep serca 14-latkowi i ratując życie setkom osób.
Życie pionierskiego lekarza
Victor Chang urodził się w Szanghaju w 1936 roku i na początku lat pięćdziesiątych został wysłany do Australii, aby pozostać u dalszej rodziny. Chang ostatecznie kontynuował studia w USA i Wielkiej Brytanii, po czym wrócił do szpitala St Vincent’s w Sydney w Australii.
Według instytutu badawczego nazwanego jego imieniem w Sydney współpracował z lekarzami, którzy w 1968 r. przeprowadzili pierwszy w Australii przeszczep serca.
W 1984 r. Chang dokonał pierwszego w kraju udanego przeszczepu serca. Miesiąc później zoperował 14-letnią Fionę Coote, która stała się najdłużej żyjącą biorca przeszczepu serca w kraju.
Znany był także z opracowania sztucznej zastawki serca, którą można było zastosować w chirurgii.
Chirurg został nagrodzony Najwyższe odznaczenie Australii w 1986 r. „w uznaniu zasług dla stosunków międzynarodowych między Australią a Chinami oraz dla nauk medycznych”.
Chang został zamordowany w 1991 roku w wieku 54 lat w wyniku nieudanej próby wymuszenia. Trzy lata później utworzono instytut badawczy jego imienia.
Według Instytutu Badań Kardiologicznych Victora Changa śmierć matki Changa w 1948 roku z powodu raka piersi wpłynęła na jego decyzję o kierunku medycyny.
Historia przeszczepów serca
Pierwszego udanego przeszczepu serca z człowieka na człowieka, podczas którego serce pacjenta zastąpiono sercem dawcy, dokonał Christiaan Barnard w 1967 roku w Republice Południowej Afryki.
Biorca zmarł miesiąc później, ale przeszczep uznano za udany.
W następnym roku przeprowadzono około 100 przeszczepów serca, ale wskaźnik przeżycia był niski, a dwa lata później przeżyło tylko 10 biorców.
Pierwszy przeszczep serca w Europie przeprowadzono w kwietniu 1968 roku w paryskim szpitalu la Pitié-Salpêtrière.
Jednak według publikacji w czasopiśmie Circulation do 1970 r. liczba przeszczepów serca spadła, ponieważ u biorców „wysoki odsetek wczesnych odrzuceń i śmiertelności”.
Postępy w immunosupresji i opiece nad pacjentem w tej samej dekadzie poprawiłyby wyniki w zakresie przeżycia.
Według Globalnego Obserwatorium Donacji i Transplantacji w 2021 r. na całym świecie przeprowadzono ponad 8 000 przeszczepów serca.
Zapotrzebowanie na narządy ludzkie jest jednak wyższe niż liczba dostępnych do przeszczepienia. W 2018 r. na liście oczekujących na przeszczep narządów znajdowało się ponad 150 000 Europejczyków.
Lekarze w dalszym ciągu badają, czy możliwym rozwiązaniem byłaby ksenotransplantacja, czyli przeszczepianie narządów zwierzęcych ludziom.
Na początku tego miesiąca druga osoba która otrzymała genetycznie zmodyfikowane serce świni w ramach eksperymentalnego przeszczepu, zmarła prawie sześć tygodni po operacji.
Lekarze odpowiedzialni za eksperymentalny przeszczep podziękowali pacjentowi Lawrence’owi Faucette’owi za umożliwienie im urzeczywistnienia ksenoprzeszczepów.
W filmie przedstawiającym życie Changa można usłyszeć, jak mówi, że podziwia rodziny dawców.
„Myślę, że podjęcie decyzji o daniu komuś szansy na życie w czasie kryzysu to największy dar, jaki można dać ludziom” – powiedział Chang.