Dane wykazujące tendencję spadkową od dziesięcioleci wskazują na zmniejszającą się długość sezonów narciarskich i niewielką ilość śniegu.
Tegoroczny sezon narciarski mógł rozpocząć się wcześniej dzięki obfitym opadom śniegu w listopadzie, ale prognozy wskazują, że w przyszłości nie będzie to częste.
Zimowy okres narciarski powoli, ale systematycznie się kurczy – średnio o 34 dni w porównaniu z poprzednimi dekadami – a renomowane kurorty narciarskie są na skraju zagrożenia.
Coraz bardziej nieprzewidywalne warunki klimatyczne i mała ilość śniegu sprawiają, że planowanie wyjazdu na narty staje się trudniejsze niż kiedyś.
Teraz, gdy wydaje się, że kurorty nie mogą polegać na doskonałych warunkach zimowych, aby przyciągnąć biznes, szukają alternatywnych atrakcji, aby przyciągnąć gości.
Ośrodki narciarskie borykają się z brakiem śniegu
Po historycznie trudnych warunkach w zeszłym roku miasta narciarskie czują się niepewnie przed rozpoczęciem nowego sezonu.
Pomimo tego, co wydaje się dobrą prognozą na nadchodzącą zimę, dane wykazujące tendencję spadkową od kilkudziesięciu lat wskazują na zmniejszającą się długość sezonu i niewielką ilość śniegu.
Wiele ośrodków narciarskich jest obecnie zmuszonych polegać na sztucznym naśnieżaniu, aby pokryć niedobory. Według szwajcarskiego stowarzyszenia operatorów wyciągów dziewięćdziesiąt procent stoków narciarskich we Włoszech, 70 procent w Austrii i 53 procent w Szwajcarii wyposażonych jest w armatki śnieżne.
Dla wielu miast zależnych od dochodów z turystyki, jakie zapewniają miłośnicy narciarstwa odwiedzający je, utrzymanie środków do życia pomimo niezbyt imponujących opadów śniegu jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Kierunki narciarskie zamieniają się w podróże przygodowe
Ponieważ miejsca wypoczynku zimowego starają się znaleźć sposoby na przedłużenie sezonu, możliwym rozwiązaniem wydaje się ponowne zainteresowanie podróżami przygodowymi.
Najnowsze dane z raportu Hilton na temat trendów na rok 2024 wykazały, że 52 procent podróżujących z pokolenia milenialsów i pokolenia Z uważa eksplorację i „przygodę” za najważniejsze priorytety w podróży.
W przypadku wielu ośrodków narciarskich jest to ratunek, jakiego potrzebują.
Szwajcarskie miasteczko narciarskie staje się popularnym miejscem poza sezonem
Miasta narciarskie poszukujące mistrzowskiego kursu w zakresie poszerzania swojej oferty nie powinny szukać dalej niż Grindelwald w Szwajcarii.
Otoczony ośnieżonymi szczytami i zielonymi pastwiskami sielankowego regionu Szwajcarii znanego jako Jungfrau, jest to miejsce, które wydaje się rodem z „Dźwięków muzyki”.
Choć Grindelwald od dawna słynie w Szwajcarii jako miasto narciarskie, w ostatnich latach jego popularność jako popularnego miejsca na wakacje jest zadziwiająca.
Liczne atrakcje związane z poszukiwaniem wrażeń w Grindelwaldzie sprawiły, że miasto znalazło się w sercu nowego boomu na podróże przygodowe w Szwajcarii.
Niebo nad miastem usiane jest teraz kolorowymi żaglami paralotniarzy, a rowerzyści górscy śmigają panoramicznymi szlakami przecinającymi okoliczne zbocza.
Na pobliskim szczycie Grindelwald First możesz wypróbować tyrolkę i bezsilnikowe wózki górskie, które pozwalają zjechać po zboczach z imponującą prędkością, napędzane wyłącznie grawitacją.
Wędrowcy mogą wybierać spośród przyjaznych rodzinom panoramicznych szlaków lub wymagającej sześciogodzinnej wędrówki z First do Schynige Platte.
Francuskie schroniska narciarskie oferują wypoczynek poza sezonem
Właściciele domków narciarskich również uważają, że skracający się sezon jest wyzwaniem. W Morzine we francuskich Alpach firma zajmująca się luksusowymi domkami Alikats dostosowuje się, oferując wypoczynek poza sezonem.
Wiosną, latem i jesienią goście mogą zatrzymać się w obiekcie cateringowym i wziąć udział w zajęciach wellness i rozwoju osobistego.
Goście zanurzają się w alpejskim otoczeniu podczas pieszych wędrówek, żerowania i pływania w jeziorze.
Znany ośrodek narciarski Verbier w Szwajcarii również stawia na atrakcje bez śniegu. Możesz wybrać się na spacer na łonie natury z przewodnikiem, wziąć udział w lekcjach gotowania lub wypożyczyć rower elektryczny i zwiedzać góry.
Jaka przyszłość czeka ośrodki narciarskie w Europie?
Zmiana marki całorocznej podróży przygodowej w Grindelwald okazała się dobrodziejstwem dla całego regionu. Rozwój tego obszaru umożliwił jeszcze większe inwestycje w koleje łączące górskie miasta z resztą kraju.
Nowa, najnowocześniejsza kolejka linowa Eiger Express, otwarta pod koniec 2020 roku, przewozi gości z terminalu Grindelwald do najwyżej położonej stacji kolejowej w Europie, Jungfraujoch.
Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Szwajcarii, oferujące rozległe widoki na najdłuższy lodowiec w Europie.
Czas pokaże, czy sezon narciarski 2023–2024 zapewni narciarzom lepsze warunki niż w ostatnich latach.
Mimo to zimowe krainy czarów mogą zobaczyć napis na ścianie: czas znaleźć kreatywne sposoby na przedłużenie sezonu.