Ambitne propozycje miasta nie będą wymagały stosowania paliw kopalnych w nowych budynkach mieszkalnych i inwestycjach komercyjnych, w tym do ogrzewania i gotowania.
Rada miasta Oksford ogłosiła plany wprowadzenia zakazu stosowania kuchenek gazowych w nowych budynkach do 2025 r. Ambicją angielskiego miasta jest budowanie wszystkich nowych obiektów bez paliw kopalnych.
Rada podjęła takie posunięcie w ramach nowego planu lokalnego, w którym priorytetem jest zajęcie się kryzysem klimatycznym.
„Plan lokalny to ważny krok naprzód w walce z egzystencjalnym zagrożeniem zmianami klimatycznymi” – powiedziała radna Louise Upton w zeszłym miesiącu po opublikowaniu projektu planu. „Będzie to wymagało od wszystkich nowych domów i firm w Oksfordzie wytwarzania wystarczającej ilości energii elektrycznej na pokrycie swoich potrzeb, działania bez użycia paliw kopalnych i sadzenia większej liczby drzew”.
Rada przyjęła ten projekt i rozpoczęła konsultacje ze 162-tysięczną ludnością Oksfordu.
Zostanie to uwzględnione przy tworzeniu ostatecznej wersji planu, która zostanie przedłożona Rządowemu Inspektoratowi Planowania. Następnie odbędzie się kontrola publiczna, która może zostać przyjęta do lata 2025 r.
Czy kuchenki gazowe są szkodliwe dla zdrowia?
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej 26% światowych emisji związanych z energią pochodzi z eksploatacji budynków (8% to emisje bezpośrednie w budynkach i 18% emisje pośrednie powstałe w wyniku produkcji energii elektrycznej i ciepła).
Oprócz tego, że przyczyniają się do tej liczby, kuchenki gazowe naruszają również dopuszczalne wartości zanieczyszczenia powietrza w domach i zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u dzieci, jak stwierdzono w dużym raporcie opublikowanym na początku tego roku.
Z raportu wynika, że w zeszłym roku w UE ponad 700 000 przypadków astmy dziecięcej było związanych z gotowaniem na gazie w domu. Liczba ta stanowi około 7 procent wszystkich przypadków astmy u dzieci w całym bloku.
Gdzie w Europie obowiązuje zakaz używania kuchenek gazowych?
Około 100 milionów ludzi w UE korzysta z kuchenek gazowych, co stanowi ponad połowę wszystkich domów we Włoszech, Holandii, Rumunii i na Węgrzech.
Od 2018 roku w Holandii obowiązuje zakaz przyłączania nowo wybudowanych domów i mieszkań do sieci gazowej, podobny zakaz obowiązuje także w Danii.
Kuchenki gazowe stały się w USA kwestią partyzancką
W innych miejscach stało się to tematem podziałów. Kiedy na początku tego roku w USA rozeszły się pogłoski o możliwości wprowadzenia zakazu używania kuchenek gazowych, republikański kongresman Ronny Jackson zamieścił post na X, znanym wcześniej jako Twitter: „Nigdy nie zrezygnuję ze swojej kuchenki gazowej. Jeśli maniacy z Białego Domu przyjdą po mój piec, mogą wyrwać go z moich zimnych, martwych rąk. PRZYJDŹ I ZABIERZ!!!”
W maju Nowy Jork stał się pierwszym stanem, który wprowadził zakaz używania kuchenek gazowych. Instalowanie urządzeń na paliwa kopalne w nowych budynkach zostanie zakazane w 2026 r. w przypadku budynków poniżej dziewięciu pięter i w 2029 r. w przypadku większych budynków.
Jednak w październiku grupy branżowe zajmujące się gazem i budownictwem złożyły pozew, aby zablokować tę zasadę, twierdząc, że stanowy zakaz jest niewykonalny na mocy prawa federalnego.