O nas
Kontakt

Oto dlaczego import i eksport w UE spada

Laura Kowalczyk

PKB strefy euro praktycznie nie rośnie w drugim kwartale

TylkoGliwice Business analizuje niektóre przyczyny spadku importu i eksportu w UE.

Scenariusz handlowy w Unii Europejskiej w dalszym ciągu napotyka przeszkody, a eksport i import towarów odnotowuje trwałe spowolnienie.

Najnowsze dane Eurostatu ukazały niepokojącą tendencję: eksport spadł trzeci kwartał z rzędu, a import czwarty kwartał z rzędu.

W trzecim kwartale 2023 r. unijny eksport i import odnotowały spadek odpowiednio o 1,2% i 4,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Pomimo tych wyzwań UE udało się osiągnąć nadwyżkę handlową w wysokości około 18 miliardów euro, co stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z nadwyżką 6,9 miliarda euro odnotowaną w tym samym okresie 2021 r.

Co kryje się za tym spadkiem?

Spadek importu poza UE w tym okresie przypisano w szczególności spadkowi importu pozostałych wyrobów przemysłowych (-6,6 mld euro w porównaniu z drugim kwartałem 2023 r.), maszyn i pojazdów (-6,2 mld euro) oraz energii (-6,2 mld euro) -4,7 miliarda euro). ).

W eksporcie maszyny i pojazdy (-6,9 miliarda euro) oraz inne wyroby przemysłowe (-2,7 miliarda euro) odnotowały spadki, podczas gdy energia i chemikalia odnotowały wzrost odpowiednio o 3,4 miliarda euro i 3,2 miliarda euro.

Po rozbiciu danych za trzeci kwartał 2023 r. UE odnotowała nadwyżkę handlową w wysokości 15,6 mld euro w przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, 50,4 mld euro w przypadku chemikaliów oraz 49,6 mld euro w przypadku maszyn i pojazdów.

Nadwyżki te przekroczyły skumulowane deficyty odnotowane w innych sektorach, w tym -93,9 miliarda euro w przypadku energii, -5,9 miliarda euro w przypadku surowców i -1,8 miliarda euro w przypadku pozostałych wyrobów przemysłowych.

Wyraźna zmiana nastąpiła w sektorze energii, gdzie deficyt handlowy systematycznie spada z rekordowego – 193,8 mld euro w trzecim kwartale 2022 r. do – 93,9 mld euro w trzecim kwartale 2023 r. Spadek ten wynika ze spadku cen produktów energetycznych, co ma istotny wpływ na sektor energetyczny. sektor.

W okresie IV kwartał 2021 r. – I kwartał 2023 r. tendencja była odwrotna, a rosnące ceny prowadziły do ​​znacznego deficytu w handlu energią. W tym okresie deficyty w sektorze energii przewyższały nadwyżki w innych grupach produktów, co uwypukliło zmienność i wrażliwość bilansu handlowego UE na wahania rynkowe.

Jednocześnie wskaźnik PMI dla przemysłu HCOB w strefie euro wzrósł w listopadzie do 43,8 z 43,1 w październiku, co stanowi najwyższy poziom od sześciu miesięcy i według wstępnych szacunków przekroczył oczekiwania rynkowe na poziomie 43,4.

Pomimo tej poprawy produkcja przemysłowa spadła ósmy miesiąc z rzędu, jednak w mniej wyraźnym tempie niż w poprzednich miesiącach.