O nas
Kontakt

Szef ONZ odwiedza Antarktydę, wzywając do wycofywania się z paliw kopalnych podczas nadchodzących rozmów COP28

Laura Kowalczyk

Szef ONZ odwiedza Antarktydę, wzywając do wycofywania się z paliw kopalnych podczas nadchodzących rozmów COP28

Pokrywa lodowa Antarktyki Zachodniej jest kluczowym wskaźnikiem globalnego ocieplenia.

Na zakończenie rozmów klimatycznych COP28 Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres odwiedza zamarzniętą, ale szybko topniejącą Antarktydę.

Stwierdził, że podczas konferencji potrzebne są pilne działania, podczas których kraje wywiążą się ze swoich zobowiązań na rzecz obniżenia emisji gazów powodujących ocieplenie planety.

„Jesteśmy świadkami absolutnie niszczycielskiego przyspieszenia” – powiedział Guterres o tempie topnienia lodu na Antarktydzie, która jest uważana za „śpiącego olbrzyma”.

„Antarktyka się budzi i świat musi się obudzić” – dodał.

Guterres przebywa z trzydniową wizytą na Antarktydzie. Prezydent Chile Gabriel Boric dołączył do niego podczas oficjalnej wizyty w chilijskiej bazie sił powietrznych Eduardo Frei na Wyspie Króla Jerzego na kontynencie.

Guterres miał również odwiedzić lodowce Collins i Nelson łodzią.

Powiedział, że COP28 jest dla narodów okazją do „podjęcia decyzji o wycofaniu się z paliw kopalnych w odpowiednich ramach czasowych”, aby zapobiec wzrostowi na świecie o 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) powyżej temperatur przedindustrialnych.

Powiedział, że stwarza to również narodom szansę na zaangażowanie się w większą liczbę projektów w zakresie energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej istniejących sieci i technologii.

Ocieplenie powietrza i oceanów powoduje topnienie lodów Antarktyki. Zamarznięty kontynent odgrywa znaczącą rolę w regulowaniu klimatu Ziemi, ponieważ odbija światło słoneczne i napędza główne prądy oceaniczne.

Od lat naukowcy i ekolodzy obserwują pokrywę lodową Antarktyki Zachodniej jako ważny wskaźnik globalnego ocieplenia.

Prezydent Chile Gabriel Boric (z lewej) i Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiają przed wylotem na Antarktydę
Prezydent Chile Gabriel Boric (z lewej) i Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiają przed wylotem na Antarktydę

Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu w Nature Climate Change wykazało, że ocieplenie wzrosło do tego stopnia, że ​​pokrywa lodowa ulegnie teraz „nieuniknionemu” topnieniu, niezależnie od tego, jak bardzo świat ograniczy emisję gazów powodujących ocieplenie planety, takich jak dwutlenek węgla. Główna autorka badania, Kaitlin Naughten, oszacowała, że ​​topnienie lodu w najbardziej zagrożonych obszarach Antarktydy może w ciągu następnych kilku stuleci podnieść poziom mórz na świecie o około 1,8 metra (5,9 stopy).

Inne badanie opublikowane w Science Advances również w zeszłym miesiącu wykazało, że od 1997 r. prawie 50 szelfów lodowych Antarktyki skurczyło się o co najmniej 30%, a 28 z nich w tym krótkim czasie straciło ponad połowę lodu.