O nas
Kontakt

Polityka UE. Kanada i UE przyłączają się do „Zielonego Sojuszu”, aby spowolnić globalne ocieplenie

Laura Kowalczyk

Polityka UE.  Kanada i UE przyłączają się do „Zielonego Sojuszu”, aby spowolnić globalne ocieplenie

Na tydzień przed spotkaniem światowych przywódców na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju Kanada i UE zobowiązały się do spełnienia większej liczby zobowiązań w zakresie ochrony środowiska.

Spotkanie na szczycie UE-Kanada w St John’s w Nowej Fundlandii w piątek Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​sojusz „pomoże nam osiągnąć nasz cel zerowej wartości netto”.

UE przystąpiła do inicjatywy premiera Kanady Trudeau Global Carbon Pricing Challenge, której celem jest podniesienie cen emisji dwutlenku węgla do 60% światowych emisji do 2030 r.

Ceny emisji dwutlenku węgla to zasadniczo podatek płacony przez emitentów dwutlenku węgla, aby zrównoważyć szkody wyrządzane przez podgrzewanie atmosfery.

Świat stara się utrzymać globalny wzrost temperatur na poziomie poniżej 1,5°C, a UE i Kanada twierdzą, że dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

„W kwestiach ekologicznych od tak dawna współpracujemy z Unią Europejską, wiedząc, że gospodarka i środowisko nie tylko muszą iść w parze, one wręcz przeciwnie” – powiedział Trudeau.

UE i Kanada zgodziły się również przyspieszyć globalne wycofywanie paliw kopalnych i zakończyć budowę nowych elektrowni węglowych.

Podejmą także próbę dekarbonizacji sektora transportu we wszystkich rodzajach transportu, ze szczególnym uwzględnieniem transportu drogowego, lotnictwa i żeglugi.

Zielony sojusz UE–Kanada to dopiero trzecie porozumienie tego rodzaju, po Zielonym Sojuszu UE–Norwegia podpisanym w kwietniu 2023 r. i Zielonym Sojuszu UE–Japonia podpisanym w maju 2021 r.