O nas
Kontakt

Klimat teraz: Jak możemy przetrwać nadchodzące fale upałów?

Laura Kowalczyk

Klimat teraz: Jak możemy przetrwać nadchodzące fale upałów?

W obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, w jaki sposób kryzys klimatyczny wpływa na zdrowie na świecie? A jak możemy się chronić?

Wpływ fal upałów na jednostki i społeczności globalne jest ogromny i staje się coraz większy. Ekstremalne zjawiska pogodowe powodują choroby i śmierć, podczas gdy fale upałów zmniejszają produktywność, niszczą plony i zwiększają rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wektory, takich jak denga i malaria.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa również na zdrowie na całym świecie, powodując problemy z oddychaniem i układem krążenia spowodowane pożarami lasów i spalaniem paliw kopalnych.

Ponieważ związek między kryzysem klimatycznym a zdrowiem na świecie staje się coraz wyraźniejszy, tegoroczny szczyt COP28 rzuci światło na zdrowie. 3 grudnia na szczycie odbędzie się pierwszy „Dzień Zdrowia”, a pod koniec szczytu oczekuje się, że delegaci uzgodnią i podpiszą Deklarację w sprawie klimatu i zdrowia.

Ponieważ stawka jest tak wysoka, w naszej debacie Climate Now, która odbędzie się w poniedziałek 4 grudnia o godz. 10:00 czasu środkowoeuropejskiego (13:00 czasu ZEA), zadamy pytanie: Jak możemy przetrwać nadchodzące fale upałów?

Poznaj nasz panel:

Dr Carlo Buontempo, dyrektor, Służba ds. Zmian Klimatu programu Copernicus

Dr Marina Romanello, dyrektor wykonawcza The Lancet Countdown

Dr Maria Guevara, Międzynarodowy Sekretarz Medyczny Medecins Sans Frontieres / Lekarze bez Granic.

Jeremy Wilks (Moderator)

Dlaczego zdrowie jest gorącym tematem COP28?

Ponieważ na COP28 oczekuje się obecności ponad 50 ministrów zdrowia, jest to pierwszy raz, kiedy na tym wydarzeniu tak poważnie potraktowano związek między zmianami klimatycznymi a światowym kryzysem zdrowotnym. Ale chociaż problemy zdrowotne stały się bardziej widoczne, dzień tematyczny nie oznacza konkretnych rezultatów.

Niektórzy specjaliści ds. zdrowia i zmian klimatycznych postrzegają ten temat nawet jako rodzaj „prania zdrowia”, podczas którego przedstawiane są kwestie zdrowotne, aby odwrócić uwagę od braku postępów w zakresie redukcji emisji.

Coraz popularniejsze staje się także powiązanie żywności ze zdrowiem. W raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change z 2023 r. stwierdzono, że w porównaniu z latami 1981–2010 większa częstotliwość dni z falami upałów i miesięcy suszy spowodowała, że ​​w 2021 r. 127 milionów więcej osób doświadczyło umiarkowanego lub poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Brak bezpieczeństwa żywnościowego nie jest jednak jedyną konsekwencją ekstremalnych upałów w rolnictwie. Fale upałów mają również negatywny wpływ na zdrowie pracowników rolnych.

Skutki zdrowotne pracy w ekstremalnych temperaturach

Mężczyzna zbiera plony podczas upałów
Mężczyzna zbiera plony podczas upałów

Grupą najbardziej dotkniętą ekstremalnymi upałami są pracownicy rolni. Według Lancet Countdown w 2022 r. utrata zdolności do pracy związana z narażeniem na ciepło spowodowała średnie potencjalne straty w dochodach odpowiadające 863 miliardom dolarów (789 miliardów euro).

Prognozuje się, że sytuacja ta będzie się tylko pogłębiać i jeśli do połowy stulecia temperatury wzrosną o 2°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego, liczba zgonów spowodowanych upałami wzrośnie o 370 procent, a utrata siły roboczej z powodu upału prawdopodobnie wzrośnie o 50 procent.

Oprócz ryzyka udaru słonecznego, a nawet śmierci w wyniku pracy w wyjątkowo upalnych warunkach, pracownicy rolni i inni pracownicy na świeżym powietrzu są również narażeni na zwiększone ryzyko chorób tropikalnych, takich jak denga i malaria.

Jakie ryzyko wiąże się z klęskami żywiołowymi?

Fiolka zawierająca pasożyty malarii
Fiolka zawierająca pasożyty malarii

W badaniu opublikowanym przez The Lancet Planetary Health w 2021 r. oszacowano, że denga i malaria mogą do 2070 r. dotknąć nawet 4,7 miliarda więcej ludzi w porównaniu z latami 1970–1999, jeśli temperatura wzrośnie o 3,7°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane klęskami żywiołowymi, takimi jak pożary, powoduje, że ludzie wdychają powietrze o niskiej jakości i zmniejsza długoterminową odporność społeczności ze względu na rosnący poziom chorób układu oddechowego, takich jak astma.

Jednak redukcja zanieczyszczeń pochodzenia węglowego w XXI wieku pokazuje, że zmiany można wprowadzić szybko. Według Lancet Countdown liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza paliwami kopalnymi spadła od 2005 r. o 17,7% w związku ze spadkiem spalania węgla. Jednak wraz ze wzrostem zużycia węgla w Chinach nie jest jasne, czy ta krzywa spadkowa będzie się utrzymywać.

Pewne nadzieje daje jednak rozwój sektora energii odnawialnej – według stanu na 2021 r. w tej branży będzie zatrudnionych 12,7 mln osób.

Jak możemy się dostosować i ograniczyć zagrożenia dla zdrowia?

Rafineria ropy naftowej.
Rafineria ropy naftowej.

Organizacja Médecins Sans Frontières (MSF) wierzy, że najlepszym sposobem ochrony ludzi przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi jest przygotowanie społeczności poprzez promocję zdrowia. W praktyce oznacza to zapewnienie społecznościom miejsc schronienia, w których będą mogły się ochłodzić, oraz wprowadzenie większej liczby systemów wczesnego ostrzegania, aby ostrzegać ludzi przed nadchodzącymi burzami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Modelowanie komputerowe i sztuczną inteligencję można wykorzystać do przewidywania przyszłych wzorców pogodowych, a przywracanie przyrody może zmniejszyć wpływ ekstremalnych temperatur. Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska szacuje, że prosta czynność sadzenia drzew na ulicach miast zapewniłaby 77 milionom ludzi ulgę w temperaturze o 1°C w upalne dni.

Aktywną rolę odgrywa także Copernicus Health Hub. Centrum zapewnia naukowcom i decydentom zestawy danych środowiskowych odnoszących się do zdrowia, pomagając im planować przyszłe zdarzenia, takie jak fale upałów, i zmniejszać ryzyko dla lokalnej ludności.

Najlepszym sposobem ochrony zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń pozostaje wycofywanie się z paliw kopalnych. Traktat w sprawie paliw kopalnych został podpisany przez światowe organy ds. zdrowia, w tym Światową Organizację Zdrowia (WHO), i wzywa do „szybkiego i sprawiedliwego wycofywania paliw kopalnych na całym świecie”. Nie chodzi tu tylko o ochronę zdrowia fizycznego, ale także psychicznego, ponieważ lęk ekologiczny w coraz większym stopniu dotyka ludzi z pokolenia na pokolenie.

Czy COP28 naprawdę może posunąć naprzód sprawy w zakresie zdrowia i zmian klimatycznych, czy też temat zdrowia jest jedynie odwróceniem uwagi od niepowodzeń w zakresie ograniczenia zużycia paliw kopalnych?

Aby usłyszeć, jak nasi paneliści debatują na ten temat i nie tylko, dołącz do nas w poniedziałek 4 grudnia o 10:00 CET (13:00 czasu ZEA) na żywo z COP28.