W ciągu ostatnich dwóch lat liczba krajów posiadających krajowe plany działania w zakresie wodoru wzrosła ponad trzykrotnie. Pokazuje to, że wiele stanów przygotowuje się do produkcji i wykorzystania wodoru odnawialnego oraz czerpania korzyści z możliwości gospodarczych, jakie on zapewni, pisze Petra Schwager.
Ostatnie lata wyraźnie pokazują niszczycielski wpływ zmian klimatycznych. To zagrożenie egzystencjalne.
Istnieją jednak rozwiązania, które mogą przeciwdziałać negatywnym skutkom, wspierać bezpieczeństwo energetyczne i zapewniać dobrobyt krajom rozwijającym się. Jedną z tych wielkich możliwości jest ekologiczny wodór.
Zielony wodór wytwarzany z energii odnawialnej jest czystym, możliwym do przechowywania i przenośnym nośnikiem energii. Można go zintegrować z istniejącymi sieciami energetycznymi i zintegrować z obecną infrastrukturą.
Jest bardzo wszechstronny i niezbędny w wysokoemisyjnym przemyśle stalowym, cementowym i chemicznym oraz w transporcie dalekobieżnym.
W tej chwili jest to jedyny sposób, w jaki możemy je zdekarbonizować, a aby skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi, bezwzględnie musimy zdekarbonizować te niezbędne gałęzie przemysłu.
Torowanie drogi do wzrostu
Wodór odnawialny jest szczególnie obiecujący dla krajów rozwijających się i gospodarek wschodzących. W Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji istnieją idealne warunki do jego wydajnej i stosunkowo niedrogiej produkcji.
Zdecentralizowany charakter produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych zapewnia również większe bezpieczeństwo energetyczne.
Lokalna produkcja i zastosowanie wodoru odnawialnego może napędzać rozwój przemysłowy o zerowej wartości netto i wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się. Mogą przejść na wodór odnawialny jako rozwiązanie w zakresie czystej energii i rozpocząć budowanie lokalnego łańcucha wartości wodoru.
Może to utorować drogę do tworzenia miejsc pracy, podnoszenia umiejętności, innowacji i mobilizacji inwestycji. Odnawialny wodór może wzmocnić ogólną odporność krajów rozwijających się.
Poza tym światowy handel wodorem może oferować szanse na stworzenie sytuacji korzystnych dla krajów produkujących i importujących, przynosząc zyski wszystkim.
Korzyści należy dzielić sprawiedliwie
Aby zbudować zrównoważoną i sprawiedliwą gospodarkę wodorową, musimy uważnie zarządzać zasobami i zadbać o sprawiedliwy podział korzyści.
Na przykład regiony o dużym potencjale energii słonecznej są często suche i podatne na niedobór wody. Produkcja odnawialnego wodoru zależy od wody do elektrolizy i musimy zadbać o odpowiedni nadzór, aby uniknąć niewłaściwego przeznaczania ograniczonych zasobów wody.
Podobnie energia potrzebna do przetwarzania wodoru odnawialnego nie powinna odbywać się kosztem potrzeb energetycznych lokalnej ludności.
Wszyscy zaangażowani muszą zadbać o to, aby społeczności lokalne czerpały korzyści z infrastruktury wodorowej poprzez odpowiedni rozwój umiejętności, tworzenie miejsc pracy i lepszy ogólny standard życia.
Zachęcający jest fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba krajów posiadających krajowe plany działania w zakresie wodoru wzrosła ponad trzykrotnie. Pokazuje to, że wiele krajów przygotowuje się do produkcji i wykorzystania wodoru odnawialnego oraz czerpania korzyści z możliwości gospodarczych, jakie ono zapewni.
W jaki sposób organizacje takie jak UNIDO mogą pomóc?
W Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) uruchomiliśmy nasz Globalny program na rzecz wodoru w przemyśle, aby wspierać kraje rozwijające się w pokonywaniu zidentyfikowanych barier.
Chcemy zachęcać do sprawiedliwej transformacji wodorowej, która skupia się na aspektach społecznych i środowiskowych. Razem z naszymi partnerami (takimi jak IRENA, IEA, ISO) wspieramy rozwój polityk rynkowych, standardów, umiejętności, instrumentów finansowania i innowacji.
Kluczowym elementem programu jest przyczynianie się do przygotowania inwestycji w konkretne projekty związane z wodorem odnawialnym i zmniejszanie ryzyka.
W ostatnim czasie UNIDO przejęło koordynację Międzynarodowego Forum Handlu Wodorem. Stanowi platformę dla przyszłych krajów eksportujących i importujących wodór niskoemisyjny.
Pełniąc tę funkcję, UNIDO pomoże odblokować wartość społeczno-gospodarczą i środowiskową międzynarodowego handlu wodorem, która przyniesie korzyści wszystkim zaangażowanym krajom.