O nas
Kontakt

Cielę nosorożca sumatrzańskiego urodzone w Indonezji stanowi zagrożony gatunek liczący mniej niż 50 zwierząt

Laura Kowalczyk

Cielę nosorożca sumatrzańskiego urodzone w Indonezji stanowi zagrożony gatunek liczący mniej niż 50 zwierząt

Oznacza to drugie narodziny nosorożca sumatrzańskiego w 2023 r., w związku ze zwiększeniem wysiłków Indonezji na rzecz ochrony tego gatunku.

W sobotę na zachodniej wyspie Sumatra w Indonezji przyszedł na świat krytycznie zagrożony nosorożec sumatrzański. To drugi nosorożec sumatrzański urodzony w tym kraju w tym roku i mile widziany dodatek do gatunku, który obecnie liczy mniej niż 50 zwierząt.

Samica o imieniu Delilah urodziła 25-kilogramowego cielaka w sanktuarium dla nosorożców sumatrzańskich w Parku Narodowym Way Kambas w prowincji Lampung, na południowym krańcu wyspy Sumatra.

Ojcem cielęcia jest samiec o imieniu Harapan, który urodził się w zoo w Cincinnati w 2006 roku. Był to ostatni nosorożec sumatrzański na świecie repatriowany do Indonezji, co oznacza, że ​​cała populacja nosorożców sumatrzańskich przebywa obecnie w Indonezji.

Drugi nosorożec sumatrzański urodzony w 2023 roku

Większość pozostałych nosorożców żyje na Sumatrze, kilka w niewoli. Grozi im niszczenie siedlisk lasów tropikalnych oraz kłusownicy zabijający zwierzęta dla ich rogów, które są cenione za wytwarzanie ozdób i wykorzystanie w tradycyjnej medycynie w Chinach i innych częściach Azji.

„Narodziny te są także narodzinami drugiego nosorożca sumatrzańskiego w 2023 r. Podkreślają zaangażowanie rządu Indonezji w wysiłki na rzecz ochrony nosorożca sumatrzańskiego w Indonezji”, zwłaszcza indonezyjska minister środowiska i leśnictwa Siti Nurbaya Bakar w pisemnym piśmie oświadczenie.

Dodała, że ​​dzięki półnaturalnym wysiłkom hodowlanym w sanktuarium Way Kambas urodziło się pięć żywych nosorożców sumatrzańskich.

Strażnik zajmujący się ochroną przyrody znalazł Delilah z nowonarodzonym cielęciem płci męskiej obok niej w sobotę rano, 10 dni przed przewidywaną datą porodu.

Delilah i jej dziecko są w dobrym stanie, ponieważ cielę może już stać prosto i chodzić. Jak głosi oświadczenie indonezyjskiego Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa, niedługo po odkryciu mógł karmić piersią w pozycji stojącej.

Weterynarz Zulfi Arsan opiekuje się nowo narodzonym cielęciem nosorożca sumatrzańskiego w rezerwacie nosorożców sumatrzańskich w Parku Narodowym Way Kambas w Indonezji.
Weterynarz Zulfi Arsan opiekuje się nowo narodzonym cielęciem nosorożca sumatrzańskiego w rezerwacie nosorożców sumatrzańskich w Parku Narodowym Way Kambas w Indonezji.

Nosorożce sumatrzańskie są krytycznie zagrożone

Nosorożec sumatrzański jest prawnie chroniony w Indonezji. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych IUCN opisuje nosorożce sumatrzańskie jako krytycznie zagrożone: populacja maleje i pozostało tylko około 30 dojrzałych zwierząt.

Cielę, które nie zostało jeszcze nazwane, to pierwszy udany poród Delilah.

Delilah, siedmioletnia kobieta, urodziła się w indonezyjskim sanktuarium w 2016 roku.

Była drugim cielęciem urodzonym przez jej matkę Ratu, która w 2012 roku urodziła także samca o imieniu Andatu, co było pierwszym nosorożcem urodzonym w niewoli w Indonezji od 124 lat. Ojciec, Andalas, urodził się w zoo w Cincinnati w 2001 roku.

We wrześniu Ratu, 23-letnia samica nosorożca, urodziła samicę nosorożca w sanktuarium w Lampung. Według grupy ochrony przyrody WWF nosorożce sumatrzańskie żyją zazwyczaj od 35 do 40 lat.