O nas
Kontakt

Akcje HSBC spadają o 8%, ponieważ oczekiwania dotyczące zysków nie zadowalają inwestorów

Laura Kowalczyk

The logo of British bank HSBC is visible on the facade of HSBC France headquarters on the Champs Elysees in Paris, Monday Feb. 9, 2015.

Cena akcji HSBC Holdings spadła w Londynie o ponad 8%, ponieważ największy brytyjski bank rozczarował inwestorów wynikami za ostatnie trzy miesiące i za cały 2023 rok.

Zysk przed opodatkowaniem za ostatnie trzy miesiące roku spadł do 1 miliarda dolarów (920 milionów euro) z ponad 5 miliardów dolarów (4,62 miliarda euro) w roku poprzednim, głównie z powodu dwóch głównych wydatków; 3 miliardy dolarów (2,77 miliarda euro) na pokrycie odpisu aktualizującego związanego z inwestycją w Chinese Bank of Communications Co. oraz dodatkowe 2 miliardy dolarów (1,85 miliarda euro) związane ze sprzedażą działalności bankowości detalicznej pożyczkodawcy we Francji.

To całkowicie odwróciło uwagę od rekordowych zysków przed opodatkowaniem odnotowanych za cały rok, które w 2023 r. osiągnęły poziom 30,3 miliarda dolarów (28 miliardów euro). Ostateczna kwota jest jednak niższa od oczekiwań analityków.

HSBC ogłosił także nowy wykup akcji za 2 miliardy dolarów, a wynagrodzenie prezesa banku w 2023 roku podwoiło się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Richard Hunter, dyrektor ds. rynków w Interactive Investor, skomentował: „HSBC po raz kolejny napiął swoje finansowe mięśnie, zwiększając zyski pomimo brzydkiego ostatniego kwartału, który został zniweczony przez znaczne odpisy związane z jego chińską działalnością”.

Hunter zauważył również, że korzyści wynikające z rosnących stóp procentowych miały szczególnie pozytywny wpływ na bilans HSBC, a przychody wzrosły o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie ze względu na wzrost wyniku odsetkowego netto (NII).

„W ramach tej liczby szczególnie dobrze radziły sobie niektóre jednostki, jak np. bankowość komercyjna, w której przychody wzrosły o 76% oraz bankowość i rynki globalne, które wzrosły o 26% w porównaniu z analogicznym okresem” – stwierdził Hunter.

Analityk podkreślił również odpisy za ten rok, które jego zdaniem odzwierciedlają pewną ostrożność w stosunku do ekspozycji grupy na nieruchomości komercyjne w Chinach.

„Pomimo ogólnej siły tych liczb, nocna reakcja cen akcji uwypukliła niektóre obawy, z którymi grupa prawdopodobnie będzie się borykać w nadchodzących miesiącach.

„Prawdopodobna obniżka stóp procentowych na całym świecie może w ostatnim czasie usunąć element centralnego obszaru wzrostu, podczas gdy raczej nieuporządkowane wyniki czwartego kwartału mogą potencjalnie doprowadzić do jeszcze bardziej negatywnej dynamiki.

„Istotnie, w opinii samej grupy, HSBC prognozuje powolny wzrost w pierwszej połowie roku, po którym nastąpi stopniowe ożywienie, podczas gdy niepewny stan chińskiej gospodarki w ogóle, a w szczególności sektora nieruchomości, nieuchronnie stanowi złowieszczą przeszkodę” – dodał. dodał Hunter.