O nas
Kontakt

Akcje TotalEnergys spadają po ogłoszeniu przez spółkę 31% spadku zysków

Laura Kowalczyk

TotalEnergies logo (file photo)

Akcje francuskiej spółki TotalEnergys spadły w środę rano po tym, jak spółka odnotowała 31% spadek zysków w czwartym kwartale.

W chwili pisania tego tekstu akcje TotalEnergys spadły o 1,23% do 59,45 euro na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, odzwierciedlając nastroje inwestorów po opublikowaniu przez spółkę najnowszych wyników za czwarty kwartał.

Gigant energetyczny podał, że jego skorygowany zysk netto spadł w czwartym kwartale o 31% w porównaniu z rokiem poprzednim do 5,23 miliarda dolarów (około 4,8 miliarda euro), co jest niezgodne ze średnim szacunkiem analityków na 5,66 miliarda dolarów (około 5,2 miliarda euro) ze względu na spadającą ropę naftową i ceny gazu i skurcze. marże rafineryjne.

TotalEnergys przedstawia prognozę na 2024 rok

W swojej prognozie na 2024 r. gigant energetyczny uwzględniał nadchodzącą niepewność gospodarczą.

„Rynki ropy stoją w obliczu z jednej strony napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, a z drugiej strony wzrostu wydobycia spoza OPEC równoważonego polityką OPEC+” – stwierdzono w komunikacie prasowym.

W tym roku firma podkreśliła również, że spodziewa się inwestycji netto na poziomie od 17 miliardów dolarów (około 15,5 miliarda euro) do 18 miliardów dolarów (około 16,7 miliarda euro), z czego 5 miliardów dolarów (około 4,6 miliarda euro) zostanie przeznaczone na zintegrowaną energię.

Spadające ceny ropy i gazu negatywnie wpływają na zyski

Zmienność rynkowa obserwowana w 2022 roku po rozpoczęciu konfliktu między Ukrainą a Rosją doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen ropy i gazu, co znalazło odzwierciedlenie także w wynikach największych koncernów energetycznych.

Pomimo trwającego konfliktu i nowych wydarzeń geopolitycznych zakłócających rynki energii, ceny ropy i gazu nie kształtują się na obecnym poziomie.

Na przykład, według danych Trading Economics, cena ropy Brent wzrosła do 119 dolarów za baryłkę w lutym 2022 roku. Obecnie cena baryłki wynosi około 79 dolarów.

Najnowsze wyniki TotalEnergys są następstwem aktualizacji BP, która odnotowała drugi najwyższy roczny zysk od dekady.

Zyski wzrosły do ​​13,8 miliarda dolarów (11 miliardów funtów) w 2023 roku, w porównaniu z rekordowymi 27,7 miliardami dolarów w 2022 roku, jak informowaliśmy wcześniej, kiedy ceny ropy naftowej poszybowały w górę po inwazji Rosji na Ukrainę.

Spadek rocznych zysków BP odzwierciedla także ostatnie wyniki Shell. Jej zyski spadły w zeszłym roku do 28,2 miliarda dolarów z 39,9 miliarda dolarów w 2022 roku.