O nas
Kontakt

Amerykański pisarz Paul Auster, autor „Trylogii nowojorskiej” i „Szaleństwa Brooklynu” umiera w wieku 77 lat

Laura Kowalczyk

US novelist Paul Auster dies aged 77

Pisarz „Trylogii nowojorskiej” i „Lewiatana” zmarł w wyniku powikłań związanych z rakiem płuc. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i jest cenionym pisarzem we Francji, którą uważał za swój „drugi dom”.

Paul Auster, płodny amerykański autor, którego dzieła obejmują „Trylogię nowojorską”, zmarł w wieku 77 lat w wyniku powikłań związanych z rakiem płuc.

Według „New York Times”, powołując się na przyjaciela pisarza, Auster zmarł w swoim domu na Brooklynie w stanie Nowy Jork.

Diagnoza Austera dotycząca raka została po raz pierwszy ogłoszona w zeszłym roku przez jego żonę i współautorkę Siri Hustvedt.

Urodzony w sąsiednim New Jersey Auster stał się ikoną literatury w Nowym Jorku w latach 80. dzięki takim dziełom jak „Trylogia nowojorska”, która nadała gatunkowi detektywistycznemu filozoficzny zwrot.

Inne jego ważne dzieła to „Moon Palace” (1989), „Księga iluzji” (2002) i „The Brooklyn Follies” (2005).

Był także scenarzystą i napisał scenariusze do kilku filmów, m.in Lulu na moście (1998) i Życie wewnętrzne Martina Frosta (2007). Był to jednak scenariusz do filmu z 1995 roku Palić, który przedstawiał zagubione dusze odwiedzające brooklyński sklep tytoniowy, który zebrał najwięcej pochwał. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na 45. Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę Independent Spirit Award za najlepszy pierwszy scenariusz.

Postmodernistyczne i często egzystencjalistyczne powieści Austera, których tematyka często kręci się wokół straty we wszystkich jej odmianach, zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Cieszą się ogromną popularnością w Europie.

Zdobył zagraniczną nagrodę Médicis za „Lewiatana” w 1993 roku i jest cenionym pisarzem we Francji, którą uważał za swój „drugi dom”.

Jego ostatnią książką była wydana w zeszłym roku książka „Baumgartner” – pełna czułości medytacja nad pamięcią i stratą, która śledziła losy wkrótce emerytowanego profesora filozofii opłakującego stratę żony.

Paul Auster – 1947-2024