Miejsce odkryte podczas rozbudowy Galerii Narodowej z okazji 200. rocznicy jej powstania sugeruje, że centrum miejskie Saksonii Lundenwic rozciągało się dalej na zachód, niż wcześniej sądzono.
Z okazji 200-lecia istnienia Galeria Narodowa w Londynie przechodzi gruntowną metamorfozę.
Ale gdy na początku tego miesiąca budowniczowie przygotowywali się do wykopania nowego tunelu pod Jubilee Walk w Galerii Narodowej – chodniku łączącym Trafalgar Square i Orange Street – dokonali także oszałamiającego odkrycia archeologicznego.
Miejsce wykopalisk, w którym znajdują się między innymi palenisko z VII lub VIII wieku, sugeruje, że w miejscu dzisiejszej Galerii Narodowej istniała niegdyś saksońska osada Ludenwic.
Archeolodzy z Archaeology South-East (UCL) odsłonili z tego miejsca palenisko, doły po słupach, paleniska, doły, rowy i osady wyrównujące.
„Dowody, które odkryliśmy, sugerują, że centrum miejskie Lundenwic rozciąga się dalej na zachód, niż początkowo sądzono” – powiedział Stephen White, który kierował wykopaliskami Jubilee Walk dla Archeology South-East. „Było to tym bardziej ekscytujące, że mieliśmy szansę podzielić się z młodymi ludźmi z tego miasta tymi informacjami i ich powiązaniem z archeologią w całym Londynie”.
Ponad ciągiem warstw saskich odkryto także mury pośredniowieczne, przy czym najwcześniejszy mur prawdopodobnie powstał w XVII lub XVIII wieku.
Archeolodzy znaleźli również dowody na to, że osadnicy przeszli przez kilka etapów odbudowy tych murów, stosując różne materiały budowlane aż do XIX wieku.
Warstwy historii Londynu
Wykopaliska w Galerii Narodowej to najnowsze odkrycie, które potwierdza, że dzisiejszy Londyn składa się z warstw historii.
W ciągu ostatnich 100 lat na obszarze Wielkiego Londynu zbadano tysiące stanowisk archeologicznych, a każde z nich ujawniło więcej na temat przeszłości miasta.
Przed Londynem istniało otoczone murami rzymskie miasto Londinium, założone w 47 roku naszej ery i opuszczone przez osadników w V wieku.
Następcą Londinium był Lundenwic, saksońska placówka handlowa, która od VII wieku rozciągała się od zachodnich murów rzymskiego miasta.
Galeria Narodowa znajduje się na zachodnim krańcu tej osady i chociaż wykopaliska w najbliższej okolicy odnalazły w przeszłości materiały saksońskie, miejsce Jubilee Walk jest pierwszym wykopaliskiem, które udowadnia, że centrum miejskie sięgało tak daleko na zachód.
200 lat Galerii Narodowej
Galeria Narodowa została założona przez parlament w 1824 roku. Mieści się w niej kolekcja brytyjskiego malarstwa w tradycji zachodnioeuropejskiej od końca XIII do początku XX wieku.
W kolekcji znajdują się dzieła takich mistrzów jak Raphael, Rembrandt, Renoir, Bellini, Cezanne, Degas, Monet, Van Gogh i Van Dyck.
Jubilee Walk powstał po raz pierwszy, gdy Galeria Narodowa zbudowała skrzydło Sainsbury w 1991 roku, które zostało zaprojektowane jako nowy dom dla kolekcji obrazów wczesnego renesansu.
Wcześniej obszar na północ od Trafalgar Square służył różnym celom, od królewskich stajni króla Ryszarda II, w których polowano na jastrzębie, po stajnie, a nawet możliwy rząd domów.
Według Sarah Younger, dyrektor projektu NG200 Welcome Project, najnowsze wykopaliska są dowodem na miejsce Galerii Narodowej w samym sercu historii Londynu.
„Uświadomiło nam, że wszystko, co budujemy i przebudowujemy w ramach tego projektu, będzie częścią tkanki i historii Londynu na nadchodzące stulecia” – powiedział Younger.
„Pokazano nam, że wzbogacająca historia Galerii Narodowej nie zaczyna się i nie kończy na kolekcji, która wisi w naszych ścianach”.