O nas
Kontakt

Archeolodzy odkrywają w centrum Londynu niezwykłe rzymskie łóżko płaskie sprzed 2000 lat

Laura Kowalczyk

An excavation in central London has revealed what experts think is a Roman flatpack bed for use in the afterlife.

Odkrycie opisane przez Muzeum Archeologiczne Londynu (MOLA) jako „niezwykle rzadkie” rzuca nowe światło na rzymskie zwyczaje pochówku i pogrzebu.

Dokonując fascynującego odkrycia, które dało IKEA szansę na zdobycie pieniędzy, archeolodzy w centrum Londynu natknęli się na coś, co wydaje się być starożytną rzymską wersją łóżka składanego.

Łóżko grobowe wykonane z wysokiej jakości dębu zostało odkryte w pobliżu wiaduktu Holborn, sześć metrów (20 stóp) poniżej nowoczesnej ulicy, przez zespół z Muzeum Archeologii Londynu (MOLA).

Mówiąc o znaczeniu znaleziska, MOLA opisuje łóżko jako „niezwykle rzadkie”, co oznacza pierwsze kompletne łóżko grobowe, jakie kiedykolwiek odkryto w Wielkiej Brytanii. W stolicy odnaleziono wcześniej tylko trzy dobrze zachowane rzymskie trumny drewniane.

Jakie znaczenie ma odkrycie?

Archeolog wykopuje drewniane łóżko płaskie odkryte w Londynie
Archeolog wykopuje drewniane łóżko płaskie odkryte w Londynie

Znaczenie tego odkrycia wykracza daleko poza jego rzadkość. Oferuje cenne informacje na temat rzymskich praktyk pochówku, hierarchii społecznych i starożytnego rzemiosła.

„Uważamy, że prawdopodobnie miał służyć jako pochówek do wykorzystania w zaświatach. Nagrobki z całego imperium rzymskiego przedstawiają rzeźby przedstawiające zmarłego leżącego na kanapie lub łóżku i jedzącego, jakby był żywy” – wyjaśnia MOLA.

Łóżko ma misternie rzeźbione stopy i stawy zabezpieczone małymi drewnianymi kołkami. Został rozebrany przed umieszczeniem w miejscu pochówku rzymskiego mężczyzny o wysokim statusie, szacowanego na około dwudziestkę lub początek trzydziestki.

Drewniane artefakty z czasów rzymskich są rzadkością w Wielkiej Brytanii ze względu na rozkład, ale co ciekawe, 2000-letnie meble zostały zachowane dzięki wilgotnemu błocie Floty Rzecznej.

„Poziom konserwacji, z jakim się zetknęliśmy – a zwłaszcza odkrycie tak ogromnej gamy znalezisk drewnianych – naprawdę nas zadziwił” – mówi Heather Knight, specjalistka ds. projektu w MOLA.

Lampa rzymska, szklana fiolka i koraliki z miejsca odkrycia.
Lampa rzymska, szklana fiolka i koraliki z miejsca odkrycia.

Obok łóżka archeolodzy odkryli także kilka przedmiotów osobistych, w tym koraliki, szklaną fiolkę i lampę ozdobioną wizerunkiem pokonanego gladiatora.

Uważa się, że zdobiona lampa pochodzi z najwcześniejszego okresu okupacji rzymskiej, obejmującego lata 43–80 n.e.

Miejsce, w którym dokonano odkryć, przekształcane jest w biuro globalnej kancelarii prawnej Hogan Lovells, która planuje ekspozycję wybranych odkryć archeologicznych.