O nas
Kontakt

Armia izraelska zwalnia 2 oficerów, Tel Awiw otwiera dwa szlaki humanitarne do Gazy

Laura Kowalczyk

FILE - Palestinians inspect a vehicle with the logo of the World Central Kitchen wrecked by an Israeli airstrike in Deir al Balah, Gaza Strip, Tuesday, April 2, 2024.

Najnowsze wydarzenia z wojny w Gazie.

Izraelskie wojsko ogłosiło w piątek, że zwolniło dwóch funkcjonariuszy i udzieliło nagany trzem innym za ich udział w atakach dronów w Strefie Gazy, w wyniku których zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnych podczas misji dostarczania żywności.

Według śledczych członkowie służby niewłaściwie obchodzili się z krytycznymi informacjami i naruszyli wojskowe zasady zaangażowania.

Ustalenia śledztwa prowadzonego przez emerytowanego generała w sprawie poniedziałkowych zabójstw pojawiły się w momencie, gdy Izrael spotkał się z rosnącymi oskarżeniami ze strony kluczowych sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, że nie robi wystarczająco dużo, aby chronić ludność cywilną Gazy przed wojną z Hamasem.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone otrzymały raport Izraela w sprawie zabicia pracowników pomocy World Central Kitchen w Gazie w wyniku nalotu.

„Bardzo ważne jest, aby Izrael wziął pełną odpowiedzialność za ten incydent. Ważne jest również, aby wydawało się, że podjął kroki w celu pociągnięcia odpowiedzialnych do odpowiedzialności”.

„Jeszcze ważniejsze jest podjęcie kroków w przyszłości, aby coś takiego nigdy się nie powtórzyło” – dodał Blinken.

Otwarte zostaną dwie nowe drogi pomocy

W związku z dalszymi konsekwencjami zabójstw w konwojach z pomocą Tel Awiw oświadczył, że podejmuje kroki w celu zwiększenia napływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, w tym ponowne otwarcie kluczowego przejścia granicznego z mocno dotkniętą północną Gazą.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu ogłosiło te plany wcześnie w piątek – zaledwie kilka godzin po tym, jak prezydent Joe Biden powiedział mu, że przyszłe wsparcie USA dla wojny w Gazie zależy od podjęcia przez Izrael większej liczby działań w celu ochrony ludności cywilnej i pracowników organizacji humanitarnych.

Biuro Netanjahu poinformowało, że przejście graniczne w Erez, które przez lata służyło jako jedyny terminal pasażerski umożliwiający wjazd i wyjazd z Gazy, zostanie tymczasowo ponownie otwarte. Oznajmiła również, że Izrael zezwoli na wykorzystywanie swojego portu w Aszdod do obsługi dostaw pomocy kierowanej do Gazy oraz umożliwi zwiększenie dostaw pomocy z Jordanii przez kolejne przejście lądowe.

W ogłoszeniu nie określono ilości ani rodzaju rzeczy, które należy wpuścić.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Adrienne Watson, z radością przyjęła posunięcia Netanjahu, dodając, że plan „musi teraz zostać w pełni i szybko wdrożony”.

Organ praw człowieka ONZ wzywa do zaprzestania sprzedaży broni przez Izrael

Najwyższy organ ONZ zajmujący się prawami człowieka wezwał kraje do zaprzestania sprzedaży lub wysyłki broni do Izraela w przyjętej w piątek rezolucji, której celem jest pomoc w zapobieganiu łamaniu praw Palestyńczyków podczas zaciekłej kampanii wojskowej Izraela w Gazie.

Rada Praw Człowieka złożona z 47 krajów głosowała 28 do 6 za rezolucją, przy 13 wstrzymujących się.

To szeroko zakrojone rozwiązanie, którego celem jest szereg działań Izraela, takich jak utrudnianie dostępu do wody i ograniczanie dostaw pomocy humanitarnej na obszary palestyńskie, wzywa również niezależnych śledczych wspieranych przez ONZ do składania raportów na temat dostaw broni, amunicji i „podwójnego zastosowania” przedmiotów – zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych – które Izrael mógłby wykorzystać przeciwko Palestyńczykom. To nie jest wiążące.

Kraje zachodnie były podzielone – Stany Zjednoczone, Niemcy i inne kraje sprzeciwiły się rezolucji, kilka wstrzymało się od głosu, a niektóre kraje europejskie głosowały za.

Izrael – czasami dołączyły do ​​niego Stany Zjednoczone – regularnie i otwarcie krytykował Radę za jej rzekome antyizraelskie nastawienie. Rada zatwierdziła znacznie więcej uchwał przeciwko Izraelowi za jego działania wobec Palestyńczyków na przestrzeni lat niż przeciwko jakiemukolwiek innemu krajowi.