O nas
Kontakt

Badania pokazują, że sadzenie drzew w niewłaściwych miejscach może przyczyniać się do globalnego ocieplenia

Laura Kowalczyk

Deforestation is a huge problem globally - but is the solution simple?

Naukowcy odkryli, że sadzenie drzew w nieodpowiednich miejscach może wyrządzić klimatowi więcej szkody niż pożytku.

Sadzenie drzew jest często okrzyknięte sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Jednak nowe badanie pokazuje, że faktycznie może to powodować ocieplenie planety.

Drzewa znane są ze swojej zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla powodującego ogrzewanie planety. Oznacza to, że sadzenie sadzonek w celu zwiększenia lesistości jest postrzegane jako ważne narzędzie w walce z globalnym ociepleniem.

Jednak nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Communications wykazało, że taktyka ta może oprócz pozytywnych skutków powodować szkody.

Naukowcy odkryli, że w wielu przypadkach zbyt wiele drzew na jednym obszarze oznacza, że ​​mniej światła słonecznego odbija się od powierzchni ziemi, co z kolei powoduje, że planeta pochłania więcej ciepła.

Wylesianie w okręgu Harju w Estonii
Wylesianie w okręgu Harju w Estonii

Chociaż niektórzy naukowcy odkryli już, że przywrócenie pokrywy drzewnej może prowadzić do zmian albedo – ilości promieniowania słonecznego odbijanego od powierzchni planety – po raz pierwszy ekspertom udało się opisać to szczególne zjawisko w prosty sposób.

Autorzy badania wykorzystali nowe mapy, aby zbadać efekt chłodzenia drzew oraz ocieplenie spowodowane obniżonym albedo.

Odkryli, że wiele wcześniejszych głębokich nurkowań w tej praktyce nie uwzględniało albedo w równaniu. Wynikiem tych badań było przeszacowanie korzyści klimatycznych wynikających z sadzenia dodatkowych drzew o 20–80%.

Mapy, z których korzystali, dają jednak nadzieję na przyszłość przesadzania drzew. Są w stanie pomóc określić, gdzie sadzić drzewa, aby uzyskać maksymalny pozytywny wpływ na klimat.

Czym jest albedo i jakie ma znaczenie w kontekście zmian klimatycznych?

Mówiąc prościej, albedo odnosi się do zdolności powierzchni do odbijania światła słonecznego. Jasne powierzchnie odbijają dużo światła z powrotem do atmosfery, co oznacza, że ​​mają wysokie albedo.

Stwierdzono, że albedo jest najwyższe w zamarzniętych obszarach świata. Nietknięty śnieg i lód, które są uczestnikami tego zjawiska, mogą odbijać do 90 procent energii słonecznej.

Tymczasem lasy są zwykle ciemniejsze niż inne powierzchnie, co oznacza, że ​​pochłaniają więcej światła słonecznego i zatrzymują ciepło, co zapewnia im niskie albedo.

Z tego powodu niektórzy eksperci sugerują, że lasy mogą zatrzymywać niepożądane ciepło, przyczyniając się w ten sposób do globalnego ocieplenia.

Naukowcy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę efekt albedo lasów, a także przyjrzeć się korzyściom wynikającym ze zdolności drzew do magazynowania węgla.

Ten obraz wylesiania jest widoczny na całym świecie
Ten obraz wylesiania jest widoczny na całym świecie

Nie wszystkie akcje sadzenia drzew są sobie równe

Nadal wiadomo, że lasy są jednym z głównych pochłaniaczy dwutlenku węgla na Ziemi, w związku z czym wiele krajów obiecało zasadzenie miliardów drzew w ramach mechanizmu obronnego przed globalnym ociepleniem.

Autorzy badania twierdzą jednak, że nie wszystkie wysiłki przynoszą planecie jednakowe korzyści.

W przyszłości ważne będzie, aby władze wiedziały, gdzie są najlepsze miejsca do sadzenia nowych drzew.

Wilgotne środowiska tropikalne, takie jak dorzecze Amazonki i Kongo, idealnie nadają się do ponownego zalesiania ze względu na duże magazynowanie dwutlenku węgla i niewielkie zmiany albedo.

Nie tylko Ameryka Południowa i Afryka: ten las w polskich górach również doświadczył wylesiania
Nie tylko Ameryka Południowa i Afryka: ten las w polskich górach również doświadczył wylesiania

Jednak na umiarkowanych łąkach i sawannach stwierdzono, że jest odwrotnie.

Obecnie uważa się, że nawet „najlepsze” lokalizacje do odtwarzania lasów zapewniają o około 20 procent mniej chłodzenia, jeśli uwzględni się zmiany albedo, niż wcześniej szacowano.

Choć jest to nieco niepokojące, eksperci badania wyjaśnili, że ponowne zalesianie w dalszym ciągu zapewnia ogromne korzyści planecie i jej mieszkańcom. Więcej drzew oznacza lepsze ekosystemy i większy poziom czystego powietrza i wody, pomimo pogarszającego się albedo.