O nas
Kontakt

Stan Unii: Ochrona przyrody i kontrola wielkich technologii

Laura Kowalczyk

Police behind a barrier look at a pile of potatoes dumped by protestors during a demonstration of farmers near the European Council

Protest rolników i odroczenie głosowania nad ustawą o przywracaniu przyrody pokazały w tym tygodniu, jak Europejski Zielony Ład może być przedmiotem nieporozumień i kontestacji.

To, co kiedyś było niezwykłym wyjątkiem, teraz wydaje się być niemal comiesięczną tradycją w siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli: setki traktorów na ulicach i rolnicy uciekający się czasem do brutalnych działań.

Ten przejaw gniewu zwrócił uwagę ministrów rolnictwa, którzy w tym tygodniu przybyli do miasta, aby omówić nowe środki w odpowiedzi na skargi rolników dotyczące utraty dochodów i biurokracji.

Choć rolnicy uzyskali już ulgi, takie jak złagodzenie niektórych przepisów administracyjnych i środowiskowych, domagają się większej pomocy finansowej i sprzeciwiają się ustawie o przywracaniu przyrody.

Wyzwania stojące przed Zielonym Ładem

Przepisy te stanowią ważną część Europejskiego Zielonego Ładu i mają na celu przywrócenie do 2030 r. co najmniej 20% zdegradowanych obszarów lądowych i morskich w Unii Europejskiej. Temat ten znalazł się w porządku obrad ministrów środowiska w poniedziałek, ale głosowanie zostało przełożone i nie ma obecnie nie ma nowej daty.

Aby omówić, jak wyjść z tego impasu, rozmawialiśmy z Faustine Bas-Defossez, dyrektor ds. przyrody, zdrowia i środowiska w Europejskim Urzędzie Środowiska.

„UE jest kontynentem, który ociepla się najszybciej, a zagrożenia klimatyczne zagrażają jej energetyce, bezpieczeństwu żywnościowemu i ekosystemom. Teraz należy podkreślić, że osiągnięto porozumienie i że negocjacje między Radą a Parlamentem Europejskim trwały miesiące” – wyjaśniła.

„Niestety stało się tak, że Węgry w ostatniej chwili zdecydowały się zmienić swoje stanowisko i dlatego nie było już większości dla porozumienia. Teraz trzeba powiedzieć, że nie jest ono martwe i że w nadchodzącej kadencji mamy wielką nadzieję, że większość zostanie odnaleziona” – dodał analityk.

Polowanie na Big Tech?

W programie zwrócono także uwagę na ważną decyzję Komisji Europejskiej podjętą w tym tygodniu dotyczącą praw konsumentów i dużych firm technologicznych.

Dyrektor ogłosił wszczęcie pierwszych dochodzeń na podstawie ustawy o rynkach cyfrowych, wymierzonych w Apple, Google i Meta.

Zamykamy słodko-gorzkimi wiadomościami na Wielkanoc, jedno ze świąt, podczas których wzrasta spożycie czekolady. Ale uważajcie, ceny niektórych produktów wzrosły o ponad 50% w porównaniu do ubiegłego roku.

Ceny poszybowały w górę, ponieważ zmiany klimatyczne wpłynęły na uprawy kakao w Afryce Zachodniej, gdzie produkuje się około trzy czwarte światowych ziaren kakaowych.