O nas
Kontakt

Badanie pokazuje, że ciepło obniży PKB krajów europejskich nawet o jeden punkt

Laura Kowalczyk

Badanie pokazuje, że ciepło obniży PKB krajów europejskich nawet o jeden punkt

Według szacunków Allianz Trade ostatnie fale upałów mogą obniżyć światowy wzrost o prawie 0,6 punktu procentowego w 2023 r., przy czym szczególnie dotknęło to kilka krajów europejskich.

Firma ubezpieczeniowa prognozowała w badaniu opublikowanym w tym tygodniu, że produkt krajowy brutto (PKB) Hiszpanii może spaść o jeden punkt, Grecji o 0,9 punktu, Włoch o 0,5 punktu, a Francji o 0,1 punktu.

„Jeden dzień ekstremalnych upałów, przekraczających 32 stopnie (Celsjusza), odpowiada połowie dnia strajku” – powiedział Allianz Trade.

Ubezpieczyciel kredytów, który połączył dostępne dane i badania, aby osiągnąć swoje szacunki, spodziewa się, że upały w tym roku „mogły kosztować 0,6 punktu PKB” na całym świecie, dodając, że „jest to znaczące i podkreśla wagę ryzyka klimatycznego”.

„W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone, Europa, Chiny i inne kraje Azji doświadczyły rekordowych wzrostów temperatury (…) Zmiany klimatu zwiększą częstotliwość i intensywność ekstremalnych upałów, tworząc„ nową normalność ”ciepł fale, susze i pożary. Takie zdarzenia mają wpływ nie tylko na ludzi i dziką przyrodę, ale także na gospodarki” – napisał w swoim opracowaniu Allianz Trade.

Stwierdzono również, że „pracownicy dotknięci upałami skracają czas pracy, spowalniają swoje zadania i popełniają błędy. Spadek wydajności pracy wynikający z ekstremalnych temperatur jest zjawiskiem dobrze znanym”.

Negatywny wpływ na PKB Chin może wynieść nawet 1,3 punktu, podczas gdy na gospodarkę USA można przypisać 0,3 punktu.

Europejski serwis Copernicus potwierdził we wtorek, że lipiec 2023 r. był najcieplejszym miesiącem, jaki kiedykolwiek zaobserwowano na Ziemi od czasu rozpoczęcia pomiarów.

Lipiec ubiegłego roku był o 0,33°C cieplejszy niż lipiec 2019 r., który do tej pory był rekordzistą ze średnią temperaturą 16,63°C.