O nas
Kontakt

„Badly Broken” Bayer odkłada podział, aby poprawić wyniki

Laura Kowalczyk

The Bayer AG logo at the Financial News Conference in Leverkusen, Germany. Feb. 27, 2020.

Niemiecka grupa farmaceutyczna odnotowuje spadek rocznej sprzedaży, ponieważ jej dyrektor generalny przyznaje, że firma stoi przed czterema wyzwaniami, którymi „należy pilnie się zająć”.

Opublikowany we wtorek roczny raport finansowy Bayera pokazuje, że jego roczny obrót wzrósł do 47,6 miliarda euro, co oznacza spadek o 6% w porównaniu z 2022 rokiem.

Zadłużenie finansowe netto w ciągu roku wzrosło o 8,5%, osiągając 34,5 miliarda euro.

Firma farmaceutyczna od dawna znajdowała się pod presją podziału na zdywersyfikowane grupy, co należy teraz odłożyć na później.

„Nasza odpowiedź brzmi: «nie teraz» i nie należy tego interpretować jako «nigdy»” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Bill Anderson.

Anderson, który dołączył do Bayera w zeszłym roku, dodał, że firma stoi przed czterema wyzwaniami, którymi „należy pilnie się zająć”.

Bayer boryka się obecnie z wysokim zadłużeniem, biurokracją i spodziewaną utratą wyłączności na niektóre leki.

Firmę nękają także kosztowne procesy sądowe dotyczące środka chwastobójczego Roundup, który kilka amerykańskich przysięgłych uznał za rakotwórczy.

W 2018 r. Bayer kupił producenta środka chwastobójczego Roundup, firmę Monsanto, i jako spółka dominująca ma obecnie około 54 000 toczących się spraw sądowych.

Próbując uspokoić akcjonariuszy, Anderson zobowiązał się do przezwyciężenia tych problemów prawnych i ograniczenia biurokracji w ciągu trzech lat.

Do 2026 roku planuje ograniczyć roczne wydatki o 2 miliardy euro, kontynuując prowadzoną w ostatnich miesiącach strategię cięcia kosztów.

W lutym Bayer znacząco obniżył dywidendę o 95%, a we wtorek ogłosił, że w ubiegłym roku premie pracowników zostały obniżone o 1,4 miliarda euro.