O nas
Kontakt

Bądź elastyczny, spakuj lekko i zabierz ze sobą łyżkę: najlepsze wskazówki dla Interrailing w Europie

Laura Kowalczyk

All aboard: See places off the beaten track when you travel Europe by train

Choć perspektywa międzynarodowego podróżowania pociągiem może wydawać się przytłaczająca, wcale nie musi tak być.

W miarę jak dni stają się coraz dłuższe, a rtęć podnosi się w górę, wielu z nas myśli o letnich podróżach.

W miarę jak zrównoważony rozwój kładzie się coraz bardziej na pierwszym planie, podróże koleją stają się coraz bardziej popularne.

Europa szczyci się jedną z najlepszych sieci kolejowych na świecie i otwiera możliwości podróży niedostępnych samolotem.

Podróżowanie pociągiem po całym kontynencie często było postrzegane jako domena młodych i osób z ograniczonym budżetem, ale teraz, wraz ze wzrostem liczby lat przerwy między podróżami w wieku dorosłym i zmianami priorytetów po pandemii, dla wielu jest to atrakcyjna perspektywa.

Dzięki pomocy ponad 120 000 członków społeczności Interrail i Eurail Travellers na Facebooku przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki TylkoGliwice Travel, jak najlepiej wykorzystać podróż pociągiem swojego życia.

Podziwiaj takie widoki Szwajcarii podczas swojej przygody z biletem Interrail
Podziwiaj takie widoki Szwajcarii podczas swojej przygody z biletem Interrail

Jak najlepiej zarezerwować bilety Interrail?

Oficjalna strona internetowa Interrail oferuje szeroką gamę biletów w ramach „Global Pass”, co oznacza, że ​​możesz kupić bilet odpowiedni do czasu, jakim dysponujesz i liczby miejsc, które planujesz odwiedzić.

Ceny zaczynają się od 212 euro za cztery dni podróży w miesiącu kalendarzowym w drugiej klasie i sięgają 911 euro, jeśli masz wolne trzy miesiące, planujesz podróżować codziennie i nie zadowalasz się niczym innym jak tylko pierwszą klasą.

Global Pass obejmuje 33 kraje i umożliwia pasażerom korzystanie z dowolnego pociągu w tych krajach. Opłaty za rezerwację miejsc nie są wliczone w cenę, ale w pociągach lokalnych lub regionalnych nie stanowi to problemu.

W większości pociągów dużych prędkości, pociągów międzynarodowych i nocnych Interrail zaleca rezerwację miejsc, ponieważ szybko się zapełniają.

Choć planowanie podróży po kilku krajach, w których obowiązują różne języki i kultury, może wydawać się przytłaczające, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z aplikacji Rail Planner firmy Interrail.

Użyj go, aby sprawdzić czasy pociągów i długości podróży, aby ułatwić logistykę podróży.

Steve, członek grupy Interrail & Eurail Travellers, twierdzi, że to konieczność: „Aplikacja Rail Planner jest ważniejsza niż ubranie na plecach”.

Inne polecane aplikacje do planowania tras to Tripit, TrainLine i RailEurope, a także Uber i Bolt, które coraz częściej zamiast taksówek wybierają się do transportu publicznego.

Jak i co spakować na długą podróż z ograniczonym bagażem

Jedna rzecz, co do której zgadza się zdecydowana większość ludzi, to znaczenie lekkiego pakowania.

„Jeśli (twoja torba) jest zbyt ciężka/za duża, aby ją unieść na półkę nad głową, oznacza to, że zabierasz za dużo rzeczy.” Tak twierdzi Robert, członek grupy na Facebooku – i to zdanie podziela wiele osób, które mają już doświadczenie w transporcie szynowym.

Inna członkini grupy, Lesley, twierdzi, że absolutnie kluczowe jest, aby nie przepakowywać bagażu, aby jak najlepiej wykorzystać wakacje: „Moja wskazówka nr 1: podróżowanie z lekkim bagażem to moja wskazówka nr 1… męczenie się z dźwiganiem ciężkich walizek całkowicie psuje podróż”.

Chociaż możesz być typem osoby, której nigdy nie fotografuje się dwa razy w tym samym stroju, przygoda z podróżowaniem to dobry moment, aby odpuścić i stać się osobą, która powtarza swój strój.

Na Facebooku Judy zaleca zabranie „wystarczającej ilości ubrań na tydzień i zarezerwowanie miejsca z pralką (na pobyt)”. Vicky sugeruje natomiast, aby nosić „ubrania w stylu sportowym/cienkie polary, które można nakładać warstwami, ale które również szybko wyschną, jeśli a) złapią je deszcz b) wyschną po praniu”.

Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy, zwłaszcza że w całej Europie niemal wszystko można z łatwością wymienić.

„Podróżuj naprawdę lekko, więc nigdy nie będziesz musiał korzystać z szafek ani wracać do hotelu, aby odebrać torbę” – radzi Jeroen, inny członek grupy.

„Wędrówka po obcym mieście z całym dobytkiem w małym plecaku daje poczucie maksymalnej wolności podróżowania. Pakuj więc tylko te rzeczy, których potrzebujesz w 100%, a jeśli czegoś brakuje, możesz je łatwo kupić po drodze”.

„I przynieś łyżkę” – dodaje.

Czy Szwecja – na zdjęciu – jest na Twojej liście marzeń podróżniczych?
Czy Szwecja – na zdjęciu – jest na Twojej liście marzeń podróżniczych?

Jak zachować bezpieczeństwo podczas podróży Interrailing

Pam, weteranka Interrail, najlepiej ujmuje to doświadczenie następującym zdaniem: „Bądź czujny, ale pamiętaj, że zdecydowana większość ludzi jest tak samo cudowna jak ty”.

Chociaż wiadomo, że podróżowanie pociągiem po Europie jest stosunkowo bezpieczne, zawsze może się zdarzyć, że zdarzy się kilka złych jabłek, dlatego należy zachować czujność.

„Baw się dobrze, ale zachowaj zdrowy rozsądek” – radzi Robert, „jak w każdym miejscu, bądź świadomy tego, kto i co cię otacza”.

Rozsądnie jest trzymać najważniejsze rzeczy w pasku na pieniądze lub małej torbie blisko ciała, a także trzymać kilka kopii paszportu w różnych częściach bagażu na wypadek zaginięcia oryginału lub kradzieży.

Niezależnie od tego, czy posłuchasz naszych rad, aby Twój bagaż był lekki, jedna rzecz jest kluczowa: nie spuszczaj go z oczu.

Jeśli podróżujesz samotnie, Robert sugeruje użycie elastycznego zapięcia rowerowego, aby zablokować torbę na bagażniku na wypadek konieczności odwiedzenia toalety lub wózka w kawiarni.

Spakuj lekko i zabierz ze sobą mnóstwo kabli do ładowania — najlepsze rady doświadczonych Interrailers
Spakuj lekko i zabierz ze sobą mnóstwo kabli do ładowania — najlepsze rady doświadczonych Interrailers

Power banki, konwertery wtyczek i inne niezbędne akcesoria

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy przywiązani do smartfonów, które służą nie tylko do utrzymywania kontaktu i robienia zdjęć, ale także pełnią funkcję biletu elektronicznego na przejazd koleją.

Warto zatem zabrać ze sobą powerbanki akumulatorowe, konwertery wtyczek i dodatkowe przewody do ładowania.

Na Facebooku Ian sugeruje również zabranie przedłużaczy z ładowarkami USB, ponieważ zamienia to jedną wtyczkę podróżną w wiele, a w pociągach często jest niewiele punktów wtyczek.

Brak wtyczek może nie być jedynym problemem, na który natkniesz się w czasami przestarzałych pociągach – niektóre nie oferują zbyt wiele, jeśli chodzi o opcje jedzenia i napojów.

Anna, członkini grupy, ma rozwiązanie. „Jeśli wybierasz się w długą podróż, zostaw sobie wystarczająco dużo czasu na gorący posiłek na stacji”.

Inger z grupy również zaleca takie podejście.

„Czasami spędzaliśmy ponad 4 godziny bez wagonu bufetowego i czasu na znalezienie jedzenia na stacji. Innym razem utknęliśmy w pociągu na 4 godziny z powodu śmiertelnego wypadku w pociągu poprzedzającym. Coś się dzieje” – radzi.

Poczuj chaos i radość podróży pociągiem
Poczuj chaos i radość podróży pociągiem

Najlepsze wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu i napojach

Bez względu na to, jaki budżet przeznaczasz na podróż Interrailing, mądrze jest uwzględnić trochę więcej na wypadek nieplanowanych zmian.

Oczywiście, jeśli możesz zaoszczędzić pieniądze, dokonując prostych zamian, może to być tylko dobra rzecz.

Judy zaleca zabranie „izolowanej butelki z wodą i napełnienie jej, kiedy tylko możesz, ponieważ woda może być droga”, a Pam idzie o krok dalej, pakując czajnik podróżny i klamerki do bielizny.

Inger zaleca również przechowywanie „paczki ciastek lub podobnych przekąsek” na wypadek sytuacji awaryjnych lub napadów głodu, a dla miłośników gorących napojów inna członkini grupy, Kirsten, ma świetne rozwiązanie.

„Zabierz ze sobą mały podgrzewacz wody i kubek termiczny, aby móc przygotować herbatę i kawę w pociągu lub w miejscu zakwaterowania” – radzi. „Przez 2 miesiące podróżowałem po Europie bez konieczności kupowania filiżanki herbaty na wynos. Oszczędza to mnóstwo pieniędzy i wyrzucania jednorazowych kubków.”

Jak najlepiej wykorzystać możliwości podróży korzystając z Interrailing

Po dotarciu do celu możesz także poczynić oszczędności.

Judy twierdzi, że bezpłatne piesze wycieczki są „świetne, ponieważ pozwalają zobaczyć główne części danej lokalizacji w ciągu kilku godzin”, a także zaleca osobom posiadającym ciągły bilet z mniejszymi ograniczeniami czasowymi przebywanie poza głównymi miastami i pułapkami turystycznymi.

„(Zrób to), aby uzyskać lepsze ceny i spokojniejsze miejsce na pobyt” – radzi. „Zatrzymaliśmy się na przykład w Delft i Utrechcie, zamiast w drogim Amsterdamie”.

Dlaczego nie skorzystać z wyjątkowej wolności, jaką oferuje podróż pociągiem?
Dlaczego nie skorzystać z wyjątkowej wolności, jaką oferuje podróż pociągiem?

Pomijając finanse, nie marnowanie czasu to także kwestia, którą można rozwiązać w dość prosty sposób.

Judy mówi: „Jeśli zatrzymujesz się w danym miejscu tylko na jedną noc, zarezerwuj hotel w pobliżu stacji, aby nie tracić czasu na dotarcie do miejsca zakwaterowania”, aby zmaksymalizować swój pobyt, zwłaszcza krótsze przesiadki”.

Przygotuj się do podróży, aby móc spędzić więcej czasu na relaksie

Każda podróż międzynarodowa może być stresująca, między innymi dlatego, że nie da się zapobiec niepowodzeniu różnych aspektów podróży.

Nawet jeśli przygotowałeś idealnie zaplanowany harmonogram, ważne jest, aby uwzględnić w harmonogramie przerwy.

Na grupie na Facebooku Matthew wyjaśnia, jak zmienił swoje nastawienie przed wyjazdem na wakacje z biletem kolejowym.

„Moja żona i ja mamy obsesję na punkcie kontroli i kiedy pociąg, którym planowaliśmy jechać, jest opóźniony lub nie ma takiej konfiguracji wagonu, jakiej oczekiwaliśmy, wpadaliśmy w panikę. Przyjęliśmy postawę (psie łacińskie wyrażenie) „Semper Gumby”. Oznacza to „zawsze elastyczny” – mówi.

„Bądź cierpliwy i na wszelki wypadek pozwól sobie na elastyczną rezerwę lub dwie. Wściekając się, możesz całkowicie zrujnować wspaniałą wycieczkę” – dodaje Matthew.

Jeśli masz wątpliwości, uspokój się – zwłaszcza gdy wydaje Ci się, że wszystko idzie nie tak!
Jeśli masz wątpliwości, uspokój się – zwłaszcza gdy wydaje Ci się, że wszystko idzie nie tak!

Richard z tej samej grupy sugeruje coś, co może nie przyjść nam do głowy w chwilach stresu: proszenie o pomoc.

„Jeśli Twój pociąg się spóźnia i ryzykujesz utratę połączenia, zawsze staraj się zapytać obsługę kolei, co ma zrobić 1) ponieważ może powiedzieć coś przydatnego, ale głównie 2) ponieważ jeśli musisz ubiegać się o zwrot pieniędzy, jest to jedno z pytań zostaniesz zapytany: „Czy prosiłeś personel o radę i co powiedzieli?”

Pracownicy kolei są zazwyczaj bardziej niż szczęśliwi, mogąc pomóc pomimo bariery językowej i dołożą wszelkich starań, aby pomóc Ci wrócić na właściwe tory. Jeśli nie, radzimy skontaktować się z Interrail lub lokalnym biurem informacji turystycznej.

Jeśli zastosujesz się tylko do jednej rady, jest ona następująca: bądź elastyczny.

„Dzień przed podróżą sprawdź, czy pociąg nadal kursuje. Znacznie mniej stresujące, jeśli potrzebujesz planu B, aby mieć go w głowie, zanim dotrzesz na stację” – zaleca Pam.

Interrailing jest zazwyczaj kojarzony z turystyką z plecakiem i „płyneniem z prądem” – jeśli przyjmiesz taką mentalność, być może przeżyjesz najlepszą podróż w swoim życiu.