O nas
Kontakt

Berlin gości ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu na rozmowach pokojowych

Laura Kowalczyk

German Foreign Minister Annalena Baerbock, left, welcomes Armenia

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock dążyła do poczynienia postępów w sprawie traktatu pokojowego między obydwoma narodami, który utknął w martwym punkcie ze względu na wzajemną nieufność.

Celem Niemiec było przyspieszenie dyskusji na temat porozumienia pokojowego między Armenią a Azerbejdżanem, goszcząc w środę w Berlinie ministrów spraw zagranicznych obu krajów.

W zacisznej willi rządowej niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powitała Ararata Mirzoyana z Armenii i Jeyhuna Bayramowa z Azerbejdżanu na zaplanowane dwudniowe negocjacje.

Do ostatnich rozmów doszło po spotkaniu, które odbyło się 17 lutego pomiędzy kanclerzem Niemiec OIafem Scholzem, premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem na marginesie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Scholz podkreślił gotowość Niemiec do pomocy w zakończeniu rozmów pokojowych, wraz z chęcią przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

„Wierzymy, że Armenia i Azerbejdżan mają teraz szansę na osiągnięcie trwałego pokoju po latach bolesnego konfliktu” – powiedział Baerbock, który odwiedził oba kraje w listopadzie przed trójstronnym spotkaniem.

„To, co teraz widzimy, to odważne kroki obu krajów, aby zapomnieć o przeszłości i pracować na rzecz trwałego pokoju dla swoich obywateli”.

Armenia i Azerbejdżan mają długą historię sporów o ziemię. W wyniku ostatnich starć na ich granicy w połowie lutego co najmniej czterech ormiańskich żołnierzy zginęło.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (po lewej) wita ministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhuna Bayramowa na rozmowach pokojowych w Berlinie, Niemcy, środa, 28 lutego 2024 r.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (po lewej) wita ministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhuna Bayramowa na rozmowach pokojowych w Berlinie, Niemcy, środa, 28 lutego 2024 r.

W zeszłym roku Azerbejdżan przeprowadził błyskawiczną kampanię wojskową, aby odzyskać region Karabachu, którym ormiańscy separatyści rządzili przez trzydzieści lat.

Region, znany na arenie międzynarodowej jako Górski Karabach, wraz z dużymi połaciami otaczającego go terytorium znalazł się pod pełną kontrolą etnicznych sił ormiańskich wspieranych przez Armenię pod koniec wojny separatystycznej w 1994 roku.

Azerbejdżan odzyskał część Karabachu i większość okolicznych terytoriów w wyniku sześciotygodniowej wojny w 2020 r., która zakończyła się rozejmem za pośrednictwem Rosji. W grudniu 2022 roku Azerbejdżan zaczął blokować drogę łączącą region z Armenią, powodując niedobory żywności i paliwa.

Następnie we wrześniu 2023 r. rozpoczęła natarcie, które w ciągu jednego dnia rozgromiło siły separatystów i zmusiło je do złożenia broni. Ponad 100 000 Ormian uciekło z regionu, pozostawiając go prawie opuszczonym.

Armenia i Azerbejdżan zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz podpisania traktatu pokojowego, ale nie poczyniono żadnych widocznych postępów, a napięcia w dalszym ciągu rosną w obliczu wzajemnej braku zaufania.

„Bezpośredni dialog, taki jak dzisiaj i jutro, to najlepszy sposób na osiągnięcie dalszego postępu” – powiedział Baerbock.