Jakie są najważniejsze wnioski z Mobile World Congress 2024? Redaktor TylkoGliwice Next mówi o generatywnej sztucznej inteligencji (genAI) i Chinach.
Dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o sztuczną inteligencję (AI)?
To pytanie krążyło mi po głowie przez cały tydzień, kiedy włóczyłem się tam i z powrotem wśród tłumów w przepastnych salach centrum wystawowego Gran Via w Barcelonie, gdzie odbywały się targi Mobile World Congress (MWC).
Jedną z zauważalnych rzeczy na tegorocznych gigantycznych targach technologii, poza pulsującym bólem w palcach stóp, jest wszechobecność liter „AI” w jasnym świetle i na billboardach, stoiskach firmowych i gadżetach.
Ale czy poza bańką technologiczną dyskusje na temat sztucznej inteligencji docierają do świata zewnętrznego?
Przy drinku z dyrektorem ds. komunikacji jednego z gigantów Big Tech, który był obecny na tym wydarzeniu, temat rozmowy ostatecznie zmienił się na sztuczną inteligencję i to, jak trudno było zaangażować ludzi, żeby się tym przejmowali.
Doszliśmy do wniosku, że uwagę ludzi często przyciągają sztuczki, a nie potencjalny wpływ samej technologii.
Dla tych, którzy nie mają już o tym pojęcia, są zdezorientowani błyskawicznym wzrostem liczby chatbotów takich jak ChatGPT lub ogarnięci obawą, że zastąpią Cię one, sztuczna inteligencja jest być może wciąż tylko na twoich peryferiach.
Jednak jedną z najważniejszych rzeczy, które wyniosę z MWC w tym tygodniu, jest to, jak szybko ta błoga niewiedza u większości z nas ulegnie zmianie.
Na przykład urządzenia mobilne, które nosisz w kieszeni, są najnowszym poligonem doświadczalnym tej technologii, a postępy, które mają nadążyć za i tak już szybkim wprowadzaniem na rynek najnowszych innowacji generatywnej sztucznej inteligencji, są szczerze mówiąc zdumiewające.
W ten sam sposób, w jaki przełomowe wydarzenia, takie jak pojawienie się pierwszego iPhone'a, na zawsze zmieniły branżę, sztuczna inteligencja radykalnie zmieni sposób, w jaki współdziałamy z naszymi urządzeniami mobilnymi.
Na przykład integracje GenAI w telefonach poprawią doświadczenia użytkowników, nie tylko zapewniając im większą swobodę wykonywania zadań, ale także możliwość tworzenia wysokiej jakości treści (z obrazów, zdjęć i tekstu) na swoich urządzeniach w drodze.
Technologia śledzenia wzroku w Twoim urządzeniu umożliwi Ci odbieranie połączeń lub otwieranie wiadomości, gdy wyjdziesz pobiegać lub gotować, niemal natychmiast, używając wyłącznie wzroku, lub z czasem za pośrednictwem sztucznej inteligencji, ucząc się rozpoznawać swoje intencje, otwierając powiadomienia lub aplikacje dla ty, gdy twoje ręce są zajęte.
Chińskie firmy obecnie obowiązujące
Oczywiście sposób, w jaki te funkcje będą możliwe dzięki łączności bezprzewodowej w chmurze, będzie zależał od zasięgu i wydajności sieci 5G.
Pomimo zwiastujących postęp w zakresie łączności, wprowadzenie 5G nieco utknęło w martwym punkcie podczas pandemii Covid-19, co oznacza, że obiecany potencjał nie został w pełni wykorzystany.
Jednak według corocznego raportu Mobile Economy opublikowanego w poniedziałek przez organizatorów wydarzeń MWC GSMA, do końca dekady 5G będzie obsługiwać ponad połowę wszystkich połączeń mobilnych.
To, kto buduje wymaganą infrastrukturę, pozostaje dużym znakiem zapytania, w związku z ciągłymi dyskusjami na temat otwartej sieci dostępu radiowego (oRAN), która umożliwi – pomimo pewnych oczywistych wad – rozkwit konkurencji na rynku i uniknięcie nadmiernego polegania na jednym dostawcy.
Jest to oczywista reakcja, w szczególności na chińskie firmy telekomunikacyjne i ich propozycję zbudowania wymaganej infrastruktury ułatwiającej przejście na 5G.
Jednak zmęczenie chińskim postępem technologicznym i rosnące napięcia geopolityczne wokół handlu i konkurencji w niewielkim stopniu osłabiły obecność Chin na MWC.
Jedna azjatycka firma telekomunikacyjna, z którą rozmawiałem, zwróciła uwagę na fakt, że z powodu niestabilności duża część produkcji telekomunikacyjnej została przeniesiona z kraju na rzecz innych regionalnych rywali, takich jak Wietnam. Ograniczenia handlowe Stanów Zjednoczonych dotyczące eksportu, w szczególności technologii, częściowo spowodowane obawą przed kradzieżą własności intelektualnej, również w dalszym ciągu wskazują na obecne ochłodzenie w stosunkach z Chinami.
Jeśli coś takiego stanowiło problem, nikt nie powiedział o tym samym Chińczykom, którzy niewzruszeni sytuacją geopolityczną i gospodarczą, pozostali w mocy.
Zdecydowanie największym wystawcą na tej imprezie był Huawei, który odbudowuje się po wpływie amerykańskich sankcji i ograniczeń lub zakazów na swoją technologię w całej UE.
Naszemu zespołowi powiedziano, że zwiedzanie stoiska, które samo w sobie zajmowało większą część jednej z ośmiu hal centrum wystawowego, zajmie co najmniej pół dnia.
Xiaomi, Honor, ZTE, China Mobile i China Telecom zajęły eksponowane stoiska w przestrzeni wystawowej, a premiery nowych produktów następowały gęsto i szybko.
Ogólnie rzecz biorąc, niezależnie od obecnych trudności, nadal dominują na rynku telekomunikacyjnym i są jednymi z jego największych graczy.