O nas
Kontakt

Berlinale 2024 rozpoczyna się trzema protestami podczas wieczoru otwarcia

Laura Kowalczyk

A person holds a sign reading

Festiwal filmowy w stolicy Niemiec uchodzi za najbardziej polityczny w Europie.

W czwartek w stolicy Niemiec, Berlinie, rozpoczęła się 74. edycja Festiwalu Filmowego Berlinale.

W sumie podczas wydarzenia, które zakończy się 25 lutego, zostaną pokazane 233 filmy.

O najbardziej prestiżową nagrodę festiwalu, Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu, walczyć będzie zaledwie 20 filmów.

Jury festiwalu w tym roku przewodniczy wielokrotnie nagradzana aktorka Lupita Nyong’o, która w 2014 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film 12 lat niewolnictwa.

Do najbardziej oczekiwanych filmów tego roku należą m.in La Cocina, Kukułka I Małe rzeczy jak rzeczyw którym występuje aktor Cillian Murphy.

Recenzję filmu wyprodukowanego przez Matta Damona można znaleźć tutaj.

Na czerwonym dywanie w Berlinie w czwartek podczas premiery odbyły się już trzy protesty, co potwierdziło jego reputację najbardziej politycznego festiwalu filmów w Europie.

W pierwszym proteście wzięło udział około 50 przedstawicieli branży filmowej, którzy skandowali „broń demokracji”, a motto wskazywało na powstanie skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech.

Organizatorzy Berlinale nie zaprosili członków partii na festiwal, aby przeciwstawili się skrajnie prawicowemu ekstremizmowi.

Dwie inne grupy demonstrantów obejmowały pracowników artystycznych protestujących przeciwko powstaniu skrajnej prawicy w Niemczech oraz pracowników przemysłu filmowego domagających się lepszych warunków.