O nas
Kontakt

Bezrobocie w Holandii rośnie, ale pozostaje najniższe w UE

Laura Kowalczyk

Bezrobocie w Holandii rośnie, ale pozostaje najniższe w UE

Stopa bezrobocia w Holandii nieznacznie wzrosła w trzecim kwartale 2023 r. Niemniej jednak pozostaje jedną z najniższych w Unii Europejskiej.

Jak podał na początku tygodnia holenderski Times, bezrobocie w Holandii osiągnęło 3,6% w trzecim kwartale 2023 r., w porównaniu z 3,5% w drugim kwartale.

Nieznaczny wzrost oznacza utratę pracy o 16 000 dodatkowych osób. Holenderska gazeta podkreśla, że ​​ponad połowa wolnych stanowisk pracy dotyczy sektorów zdrowia, biznesu i handlu, powołując się na dane Krajowego Urzędu Statystycznego.

Odzwierciedlając dane zebrane w całej Europie, grupy demograficzne najbardziej dotknięte bezrobociem to osoby w wieku od 18 do 25 lat, ze stopą bezrobocia na poziomie 8,7% w porównaniu z 8,2% w poprzednim kwartale. W pozostałej części populacji bezrobocie utrzymuje się na poziomie poniżej 3%.

Jedna z najniższych stóp bezrobocia w UE

Mimo że w trzecim kwartale odnotowano niewielki wzrost, podobnie jak w niektórych innych krajach europejskich, Holandia nadal radzi sobie znacznie lepiej niż większość swoich sąsiadów.

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Holandia ma szóstą najniższą stopę bezrobocia w UE, za Maltą (2,5%), Czechami (2,7%), Polską (2,8%), Niemcami (2,9%) i Słowenią (3,5%). %).

Wiele krajów pragnie tak niskich stóp bezrobocia. Na przykład stopa procentowa we Francji w trzecim kwartale wyniosła 7,4%, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem – nadal znacznie powyżej docelowej wartości docelowej dla kraju wynoszącej 5%.

Warto jednak zaznaczyć, że według danych za 2021 r. populacja Holandii wynosi ok. 17,53 mln, w porównaniu np. z Niemcami, gdzie populacja wynosi ok. 83,2 mln mieszkańców.