O nas
Kontakt

Biennale sztuki w Szkocji Glasgow International obchodzi swoją 10. edycję

Laura Kowalczyk

Glasgow International runs from 7-23 June

W piątek (7 czerwca) rozpoczyna się dziesiąta edycja Glasgow International – największego w Szkocji festiwalu sztuki współczesnej, po trzyletniej przerwie.

Trwający do 23 czerwca największy w Szkocji festiwal sztuki współczesnej zaprasza dziesiątki uznanych i wschodzących artystów lokalnych i międzynarodowych do zaprezentowania swoich projektów, a różnorodność głosów jest szczególnym znakiem rozpoznawczym i priorytetem wydarzenia.

Oprócz galerii i muzeów wydarzenia obejmujące wystawy, projekcje, spektakle, warsztaty i pogadanki pojawiają się w mniej oczekiwanych przestrzeniach: bibliotekach, sadach, cmentarzach, a nawet parkingach.

Yoko Ono o godz

Do najważniejszych punktów programu zaliczają się prace Yoko Ono zaprezentowane w tymczasowym sadzie Biblioteki Kobiet w Glasgow wraz z Reiko Goto i Zaną Araki; Artysta Richard Wright, zdobywca nagrody Turnera w The Modern Institute; pierwszy w Wielkiej Brytanii pokaz epickiej 13-godzinnej instalacji filmowej Martina Becka „Last Night” (2016); oraz solidna współpraca znanej szkockiej artystki Susan Philipsz ze studentami Drezdeńskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Glasgow School of Art.

Do najbardziej oczekiwanych nowych zamówień należy Delaine Le Bas, nominowana do nagrody Turnera 2024.

Delaine Le Bas, Incipit Vita Nova.  Tutaj zaczyna się nowe życie/Zaczyna się nowe życie Widok instalacji: Secesja, 2023

Zamiast skupiać się na jednym temacie kuratorskim, jak ma to miejsce w przypadku wielu biennale, festiwal wolnej sztuki skupia się na celebrowaniu i wzmacnianiu wyróżniających się praktyk artystów i organizatorów, badając skalę – pod względem wielkości i czasu – jako szczególnie ważnych czynników w procesie twórczym. praca.

Glasgow International odbywa się w dniach 7–23 czerwca w obiektach w okolicach Glasgow.