O nas
Kontakt

Bliźniacy rozdzieleni i nielegalnie sprzedani po urodzeniu spotykają się po latach dzięki wideo na TikToku

Laura Kowalczyk

Georgian twins Amy and Ano pictured side-by-side

Para identycznych gruzińskich bliźniaków, rozdzielonych i sprzedanych po urodzeniu, odnalazła się 19 lat później przez przypadek, rzucając światło na mroczną erę handlu dziećmi w Gruzji.

Amy Kvitia i Ano Sartania, identyczne bliźniaki urodzone w zachodniej Gruzji w 2002 roku, zostały tragicznie rozdzielone po urodzeniu i nieświadomie sprzedane różnym rodzinom, a ich istnienie ukrywano przed adopcyjnymi rodzicami.

Ich biologicznej matce fałszywie powiedziano, że dzieci zmarły zaraz po urodzeniu.

Wiele lat później zrządzenie losu przypomina Lindsay Lohan Rodzicielska zasadzkadwaj bliźniacy niespodziewanie natknęli się na siebie.

W wywiadzie dla gruzińskich mediów bliźniaczki opowiedziały o swojej niezwykłej drodze do ponownego połączenia się, opisując osobliwe przypadki, w których przez całe ich życie pojawiały się przebłyski ich lustrzanego odbicia.

Jak bliźniacy odnaleźli się po 19 latach separacji

Amy Kvitia i Ano Sartania razem na zdjęciu podczas wywiadu dla gruzińskiej telewizji.
Amy Kvitia i Ano Sartania razem na zdjęciu podczas wywiadu dla gruzińskiej telewizji.

Ich podróż do ponownego nawiązania kontaktu rozpoczęła się, gdy mieli 12 lat, kiedy Amy zobaczyła Ano uczestniczącą w telewizyjnym programie talentów.

„Byłam w domu mojej matki chrzestnej w Poti i oglądaliśmy „Georgia’s Got Talent”. Zobaczyłam siebie na scenie i pomyślałam, że nigdy nie występowałam w „Georgia Got Talent”” – wspomina Amy.

„Wtedy ludzie zaczęli dzwonić do mojej matki, a moja matka chrzestna i krewni przyszli i zapytali: «Dlaczego nie powiedziałaś nam, że bierzesz udział w programie? Dlaczego używałaś innego imienia?». Powiedziałem, że to nie ja, nie wiem”.

Siedem lat później, w listopadzie 2021 r., Amy opublikowała na TikToku film, na którym z niebieskimi włosami robi sobie przekłucie brwi. Dwieście mil dalej Ano Sartania otrzymała wideo od przyjaciela, co zapoczątkowało łańcuch wydarzeń, które zbliżyły ich do siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

„Umieściłam zdjęcie Amy w grupie uniwersyteckiej, mówiąc, że ufarbowałam włosy i zrobiłam sobie kolczyka. Niektórzy mówili, że bardzo ci pasuje, ale wyglądasz trochę inaczej” – żartuje Ano.

Kontynuuje: „I wtedy jedna dziewczyna, przyjaciółka Amy, pisze: «To nie ty.» Towarzyszyłem jej przy zrobieniu kolczyka. W tym momencie pomyślałem: „Podaj mi jej imię i nazwisko, powiedz, żeby dodała mnie do znajomych, muszę się z nią spotkać”. A kiedy mnie dodała, jednocześnie pisaliśmy do siebie: „Jak długo cię szukałem”.

Kilka dni później bliźniaczki umówiły się na pierwsze spotkanie w metrze w Tbilisi. „Wydawało mi się, że patrzę w lustro” – mówi Ano.

Ani Ano, ani Amy nie wiedziały, dopóki nie znalazły identycznego bliźniaka, że ​​zostały adoptowane.

Ich adopcyjni rodzice utrzymywali tajemnicę przed dziewczętami – chociaż nawet one nie były świadome, że ich adopcyjne dziecko miało identycznego bliźniaka.

Mroczna era handlu dziećmi w Gruzji

Kobieta rodzi dziecko przez cesarskie cięcie
Kobieta rodzi dziecko przez cesarskie cięcie

Historia bliźniaków rzuca światło na mroczne czasy, kiedy w Gruzji tysiące dzieci odebrano biologicznym rodzicom, których oszukano, wierząc, że ich dzieci zmarły zaraz po urodzeniu.

W poszukiwaniu odpowiedzi na temat okoliczności adopcji bliźniaczki odkryły na Facebooku grupę „Vedzeb”, co po gruzińsku oznacza „szukam”, założoną przez gruzińską dziennikarkę Tamunę Museridze.

Społeczność internetowa, licząca ponad 230 000 członków, służy jako platforma dla matek, które zostały fałszywie poinformowane przez personel szpitala o śmierci ich dziecka.

Po podzieleniu się swoją historią na stronie Amy i Ano otrzymały odpowiedź od młodej Niemki, w której poinformowała, że ​​jej matka urodziła bliźniaki w szpitalu położniczym Kirtskhi w 2002 roku i mimo że zmarły, ma teraz pewne wątpliwości.

Badania DNA wykazały, że dziewczynka z grupy na Facebooku była ich siostrą i mieszkała z biologiczną matką Azą w Niemczech.

W emocjonującym momencie uchwyconym w nowym filmie BBC zatytułowanym „Zdrada przy urodzeniu: skradzione dzieci Gruzji” bliźniacy ponownie spotkali się z matką.

Bliźniaczki przekazują, że ich matka wyjaśniła, że ​​po porodzie poważnie zachorowała, zapadając w śpiączkę. Po odzyskaniu przytomności personel szpitala rzekomo poinformował ją, że noworodki zmarły wkrótce po porodzie.