O nas
Kontakt

USA przeprowadzają ataki na Houthi, a WHO ma trudności z dotarciem do szpitali

Laura Kowalczyk

Royal Air Force Typhoon FGR4 takes off to carry out air strikes against Houthi military targets in Yemen, from RAF Akrotiri, Cyprus, Monday, Jan. 22, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny Izrael – Hamas i konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Według amerykańskiej armii siły amerykańskie przeprowadziły w Jemenie ataki na 10 dronów szturmowych i naziemną stację kontroli należącą do wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi.

Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych, znane jako centcom, stwierdziło, że „stanowią bezpośrednie zagrożenie dla statków handlowych i okrętów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w regionie”.

Centcom ogłosił wcześniej, że statki zestrzeliły także przeciwokrętowy pocisk balistyczny wystrzelony przez Houthi, a następnie niecałą godzinę później zestrzelił trzy irańskie drony.

Nie określono, czy drony zestrzelone przez niszczyciel morski miały służyć do ataku, czy do obserwacji.

Huti zaczęli atakować statki na Morzu Czerwonym w listopadzie, twierdząc, że uderzają w statki powiązane z Izraelem, wspierające Palestyńczyków w Strefie Gazy, która została zniszczona przez wojnę.

Siły amerykańskie i brytyjskie odpowiedziały atakami na Houthi, którzy od tego czasu uznali, że interesy amerykańskie i brytyjskie również są uzasadnionymi celami.

Bojownicy Houthi organizują wiec poparcia dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i przeciwko nalotom kierowanym przez USA na Jemen, w Sanie, Jemen, poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.
Bojownicy Houthi organizują wiec poparcia dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i przeciwko nalotom kierowanym przez USA na Jemen, w Sanie, Jemen, poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.

WHO ma trudności z dotarciem do szpitali w południowej Gazie

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Ghebreyesus powiedział we wtorek, że dotarcie do szpitali w południowej Gazie ma ogromne trudności.

Donoszono o ciężkich walkach w pobliżu szpitali w Khan Younis, które poważnie utrudniają pacjentom, pracownikom służby zdrowia i zaopatrzeniu dostęp do placówek opieki zdrowotnej – dodał.

Doktor Tedros powiedział reporterom, że w poniedziałek 29 stycznia misja ONZ dostarczyła środki medyczne do kompleksu medycznego Nasser.

Powiedział, że odmówiono innym misjom dostarczenia paliwa i żywności, i dodał, że pomimo wyzwań „szpital Nassera w dalszym ciągu oferuje usługi zdrowotne, choć przy ograniczonej liczbie miejsc”.

Szpital operuje jednym ambulansem. Do transportu pacjentów używa się wózków osłów.

Palestyńczycy ranni w izraelskiej ofensywie powietrznej i lądowej w Strefie Gazy zostali przewiezieni do szpitala w Deir al Balah w piątek, 26 stycznia 2024 r.
Palestyńczycy ranni w izraelskiej ofensywie powietrznej i lądowej w Strefie Gazy zostali przewiezieni do szpitala w Deir al Balah w piątek, 26 stycznia 2024 r.

Netanjahu wzywa do zamknięcia UNRWA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że należy zamknąć agencję ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA).

„Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa i sama ONZ zrozumiała, że ​​misja UNRWA musi zostać zakończona” – według oświadczenia swojego biura Netanjahu powiedział wizytującym delegatom ONZ.

„Ma na celu zachowanie kwestii uchodźców palestyńskich. Musimy zastąpić UNRWA innymi agencjami ONZ i innymi agencjami pomocowymi, jeśli chcemy rozwiązać problem Gazy tak, jak planujemy”.

Grupa członków UNRWA została niedawno oskarżona o udział w atakach Hamasu na Izrael z 7 października.