Angelina Mango zwyciężyła 74. edycję Festiwalu w Sanremo swoją piosenką „Noia (Boredom)”, Geolier zajęła drugie miejsce, a Annalisa trzecie. TylkoGliwice Culture podsumowuje piąty i ostatni wieczór konkursu.
„Umrę, bo umieram
sprawia, że dni stają się bardziej ludzkie
Żyję dlatego, że cierpię
sprawia, że radość jest większa”
podobnie jak piosenka Angeliny Mango „La Noia (Boredom)”, która zwyciężyła 74. edycję festiwalu w Sanremo.
W tej piosence 22-letnia córka zmarłego piosenkarza i autora tekstów Pino Mango omawia swoje podejście do życia, potwierdzając, że obejmuje ono zarówno pozytywne, jak i negatywne momenty oraz że pełne spektrum emocji jest częścią istnienia.
„Piosenka podkreśla sposób, w jaki patrzę na życie, uśmiechając się i tańcząc nad rzeczami, które mnie ranią. To sposób na wyćwiczenie bólu. Udaje mi się patrzeć na rzeczy z ironią i to właśnie chcę przekazywać ludziom, zwłaszcza moim rówieśnikom ” – powiedziała Angela Mango w wywiadzie dla włoskiego nadawcy państwowego Rai.
Utwór został napisany wspólnie przez samą piosenkarkę i Madame we współpracy z Dardust. Miejska produkcja folkowa łączy współczesne brzmienia z tradycyjnymi elementami, od meksykańskiej cumbii po bałkańską muzykalność (skrzypce i gitara klasyczna).
Drugie miejsce zajął raper Geolier, a za nim Annalisa, Ghali i Irama.
W ten sposób dobiega końca 74. edycja Festiwalu w Sanremo, którego gospodarzem jest Amadeus, a którego ostatniego wieczoru współgospodarzem jest Rosario Fiorello.
Ostatniego wieczoru wzięło udział 30 śpiewaków, a The Italian Army Band otworzył wydarzenie wykonaniem włoskiego hymnu narodowego „Inno di Mameli”.
Zwycięzca Sanremo z 1964 r. wchodzi na scenę, gdy tańcząca gwiazda świeci jasno
Wśród gości wieczoru Roberto Bolle, étoile w La Scala Theatre Ballet w Mediolanie, wszedł na scenę Ariston, aby wykonać fragment Bolera Béjarta wraz z 18 tancerzami z Béjart Ballet Lausanne. Była to pierwsza we Włoszech emisja telewizyjna kultowego fragmentu historii tańca.
Kolejnym entuzjastycznie oczekiwanym gościem był Gigliola Cinquetti, zwycięzca festiwalu w Sanremo w 1964 r., którego gospodarzem był wówczas Mike Bongiorno. Wykonała swoją zwycięską piosenkę „Non ho l’età” („Nie jestem wystarczająco dorosła (aby cię kochać)”), podczas gdy publiczność śpiewała, trzymając telefony komórkowe przy włączonym świetle i kołysząc ramionami.
Hołd dla Michaela Jacksona i czterokrotnego zwycięzcy San Remo Domenico Modugno
Jednym z najważniejszych punktów wieczoru był hołd złożony przez Rosario Fiorello Michaelowi Jacksonowi i Domenico Modugno. Fiorello wykonał „L’uomo in frack” Domenico Modugno (Mężczyzna w smokingu) do melodii „Billie Jean” Michaela Jacksona z ukraińskim zespołem tańca hi-tech.
Domenico Modugno czterokrotnie zwyciężył na festiwalu w Sanremo (1958, 1959, 1962, 1966). Jedną z jego najbardziej znanych piosenek jest „Nel blu, dipinto di blu (W błękitnym niebie pomalowanym na niebiesko)”, znana również jako „Volare (Latać)”, która zwyciężyła w 1958 r. i stała się jedną z najsłynniejszych Włoskie piosenki na całym świecie.
W tym roku po raz pierwszy Sanremo stało się najczęściej słuchaną playlistą na całym świecie w Spotify.