O nas
Kontakt

Borell odwiedza Ukrainę, gdy Zełenski zwraca się do sądu o przedłużenie stanu wojennego

Laura Kowalczyk

European Union foreign policy chief Josep Borrell talks to journalists as he arrives for an EU summit in Brussels, Thursday, Feb. 1, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny na Ukrainie.

Główny dyplomata UE Josep Borrell potwierdził w poniedziałek, że udaje się na Ukrainę, ponawiając wezwania do większej pomocy dla rozdartego wojną kraju.

Będzie to czwarta wizyta Borrella w tym kraju od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.

Borrell powiedział, że wznowienie wysiłków mających na celu pomoc Ukrainie w uzupełnieniu zapasów broni było konieczne, aby mogła ona „pokonać inwazję”.

Na początku ubiegłego tygodnia UE przyznała, że ​​do marca blok nie będzie w stanie dostarczyć Ukrainie obiecanego miliona pocisków artyleryjskich. Obecnie do pierwotnego terminu na Ukrainę zostanie dostarczonych około 524 000 pocisków, co stanowi około 52% celu.

W zeszłym tygodniu Unia Europejska zatwierdziła kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.

Zełenski odwiedza żołnierzy w związku z wstrząsami w armii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek poligon wojskowy w obwodzie dnieprskim, obserwując żołnierzy trenujących na symulatorze obrony powietrznej.

Brał także udział w szkoleniu strzeleckim obejmującym praktyczne ćwiczenia strzeleckie.

Zełenski wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe i podziękował im za służbę w „obronie naszego kraju, obronie naszych rodzin, obronie Ukrainy”.

„Chcę wam podziękować za zniszczenie celów powietrznych wroga, za zniszczenie wroga” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) pozuje do zdjęcia z żołnierzami podczas swojej wizyty w obwodzie zaporoskim, miejscu zaciętych walk z wojskami rosyjskimi.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) pozuje do zdjęcia z żołnierzami podczas swojej wizyty w obwodzie zaporoskim, miejscu zaciętych walk z wojskami rosyjskimi.

Wyjazd nastąpił po tym, jak Zełenski potwierdził, że rozważa możliwość zwolnienia najwyższego oficera wojskowego w kraju.

Zapytany, czy rozważa usunięcie generała Walerija Załużnego, Zełenski w wywiadzie udzielonym pod koniec niedzieli włoskiej telewizji RAI powiedział, że myśli o tym w ramach szerszej kwestii wytyczenia ścieżki kraju.

Komentarze Zełenskiego po raz pierwszy potwierdziły, że rozważa on zwolnienie cieszącego się dużą popularnością generała, co wywołało zamieszanie na Ukrainie i zachwyciło Kreml w miarę zbliżania się drugiej rocznicy wojny.

Zełenski zwraca się do sądu o przedłużenie stanu wojennego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w ukraińskim parlamencie propozycję przedłużenia stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o kolejne 90 dni.

Prezydent po raz pierwszy ogłosił stan wojenny i powszechną mobilizację 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Od tego czasu środek ten był wielokrotnie przedłużany.

Propozycja Zełenskiego przedłużyłaby oba środki do 14 maja.

W stanie wojennym ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, z pewnymi wyjątkami, nie mogą opuszczać kraju ze względu na ryzyko powołania do służby wojskowej.