O nas
Kontakt

Borrell „zadowolony” pomimo bardzo słabego celu UE w zakresie amunicji dla Ukrainy

Laura Kowalczyk

Ukrainian servicemen prepare ammunition before firing towards Russian positions near Bakhmut, Ukraine, July 7, 2023.

Niektórzy czołowi urzędnicy bloku argumentują, że Unia Europejska nie zapewniła Ukrainie miliona sztuk amunicji w ciągu roku, zgodnie z obietnicą, mimo to należy cieszyć.

Państwa członkowskie UE zatwierdziły w marcu ubiegłego roku plan o wartości 2 miliardów euro mający na celu zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę, zobowiązując się do wysłania miliona pocisków 155 mm w ciągu 12 miesięcy, aby kraj mógł obronić się przed inwazją Rosji na pełną skalę.

Jednak na niecałe dwa miesiące przed narzuconym sobie przez siebie terminem Josep Borrell przyznał w środę, że cel nie zostanie osiągnięty i że jak dotąd dostarczono zaledwie 330 000 sztuk amunicji, głównie z istniejących zapasów państw UE.

Oczekuje, że do marca 2024 r. blok osiągnie około 52% zakładanego celu przy ponad pół miliona dostaw, a milionowy cel zostanie osiągnięty dopiero pod koniec roku.

„Cała machina europejskiego przemysłu obronnego pracuje, a państwa członkowskie przekazują polecenia. A do końca roku planowane dostawy osiągną poziom ponad miliona, bo liczba rurociągów wynosi 630 tys.” – powiedział. reporterzy po nieformalnym spotkaniu ministrów obrony w Brukseli.

„Myślę, że powinniśmy być w miarę zadowoleni z tego, co udało nam się osiągnąć, zwiększając moce produkcyjne branży o 40%” – dodał.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton również zdecydował się skupić bardziej na zwiększeniu mocy produkcyjnych niż na celu w zakresie dostaw.

„W marcu ubiegłego roku podjąłem zobowiązanie, że będziemy w stanie zwiększyć naszą zdolność produkcyjną amunicji, głównie 155 mm, do miliona rocznie” – powiedział w środę.

„Dzisiaj jesteśmy już na tym poziomie. Innymi słowy, jesteśmy dwa miesiące przed terminem, jeśli chodzi o naszą zdolność do wyprodukowania większej ilości amunicji w Europie” – dodał.

„Pobudka, aby zrobić więcej”

Estońska premier Kaja Kallas była w swojej ocenie bardziej ostrożna, określając nieosiągnięcie celu jako „pobudkę do dalszych działań”, przyznając jednak, że „bez tego ambitnego celu bylibyśmy w gorszym miejscu”.

„Dobre z tego jest to, że produkcja amunicji w Europie wzrosła trzykrotnie – oczywiście, że to nie wystarczy. Pokazało to również, że gotowość obronna krajów europejskich jest daleko odbiegająca od tego, czym powinna być. Zatem zdecydowanie tak wysyła wszystkim jasny sygnał, że wszyscy powinniśmy zrobić więcej”.

Według Bloomberga siły ukraińskie borykają się z „krytycznym” niedoborem amunicji i mają do wystrzelenia zaledwie 2000 pocisków dziennie na linii frontu o długości 1500 km, w porównaniu z 7000 latem.

Kallas udał się w czwartek do Brukseli na nadzwyczajny szczyt przywódców UE, aby omówić czteroletni pakiet makrofinansowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro. Przyjęcie pakietu przez UE zostało opóźnione w połowie grudnia przez węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zażądał corocznego głosowania w sprawie wypłaty środków, czemu stanowczo sprzeciwiało się 26 pozostałych przywódców.

Zgodnie z porozumieniem uzgodnionym w czwartek rano przywódcy UE będą organizować coroczną debatę na temat instrumentu finansowego dla Ukrainy oraz sposobu wydatkowania pieniędzy przez Ukrainę. Przywódcy będą mogli również zwrócić się do Komisji Europejskiej o dokonanie przeglądu po dwóch latach.

Kijów potrzebuje w tym roku około 35 miliardów euro od partnerów międzynarodowych, aby zapewnić funkcjonowanie podstawowych usług, w tym opieki zdrowotnej, edukacji, ochrony socjalnej i emerytur.

W porządku obrad przywódców znalazły się także plany włączenia specjalnego funduszu dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) – pozabudżetowego instrumentu, w ramach którego dostarczali Ukrainie broń i który umożliwiał im zwrot części wpłat.

W zeszłym roku Borrell zaproponował, aby państwa członkowskie przeznaczyły co najmniej 5 miliardów euro rocznie w ciągu najbliższych czterech lat na pomoc wojskową dla Ukrainy za pośrednictwem EPF, ale kilka państw członkowskich – w tym Niemcy – sprzeciwiło się tej liczbie. Proszą, aby policzyć także ich dwustronne datki na rzecz Ukrainy.