O nas
Kontakt

„Brak przykładów” autorytaryzmu w Polsce – twierdzi minister

Laura Kowalczyk

„Brak przykładów” autorytaryzmu w Polsce – twierdzi minister

Partia rządząca w Polsce jest powszechnie oskarżana o niszczenie postępu demokratycznego w kraju.

Polski minister zapewniał TylkoGliwice, że nadchodzące wybory w jego kraju, które odbędą się w październiku, będą wolne i uczciwe, pomimo ostrzeżeń ze strony obserwatorów i polityków opozycji.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński odniósł się do twierdzeń, że rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PiS) wykorzystuje obawy dotyczące bezpieczeństwa w celu wpłynięcia na wynik głosowania.

„Jeśli teraz nie zainwestujemy w naszą armię, możemy po prostu zapłacić za armię naszego wroga, która w przyszłości będzie stacjonować w Polsce” – powiedział TylkoGliwice. „Tak wyglądała nasza historia w przeszłości i nie chcemy, żeby się powtórzyła”.

Polska była „prawie tak samo zagrożona jak Ukraina” ze strony rosyjskich cyberataków, dodał Cieszyński.

Polska, niegdyś państwo satelickie ZSRR, niedawno wzmocniła bezpieczeństwo granic, rozmieszczając 10 000 żołnierzy na granicy z Białorusią.

Polski premier Mateusz Morawiecki obiecał w listopadzie ubiegłego roku, że kraj będzie miał „najpotężniejsze siły lądowe w Europie”.

Niektórzy analitycy twierdzą, że to budowanie defensywy jest częścią kampanii politycznej przed nadchodzącymi wyborami, i martwią się kosztami.

„Ten rząd się bawi, wykorzystując armię do zapewnienia bezpieczeństwa. Wokół tego robi się politykę, ale to nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem, a ma pomóc władzy w utrzymaniu władzy” – Jarosław Kociszewski, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kolegium Nowa Europa Wschodnia , Stratpoints, powiedział TylkoGliwice w sierpniu.

Inni ostrzegali także przed skutkami nowo uchwalonej rosyjskiej ustawy o wpływach, która ich zdaniem może zostać wykorzystana do uciszenia krytycznych głosów.

Minister cyfryzacji Cieszyński kwestionuje jednak te twierdzenia, twierdząc, że jest to coś, co opozycja „zawsze mówi, gdy nie ma czym nas zaatakować”.

„Gdybyśmy tylko chcieli wygrać wybory, jest wiele cukierków, które moglibyśmy zaoferować wyborcom, w których słodycz poczuje się znacznie szybciej” – powiedział TylkoGliwice podczas Szczytu Cyfrowego w Tallinie w Estonii. – Nie zrobimy tego.

„Wydatki wojskowe są bardzo drogie” – dodał Cieszyńsk. „Osobiście nie sądzę, aby powrót wyborczy był bardzo znaczący. To kwestia interesu państwa polskiego, naszego bezpieczeństwa”.

Warszawa ogłosiła w styczniu plany zwiększenia wydatków na obronę do 4% PKB, co premier Morawieck nazwał „najwyższym odsetkiem wśród wszystkich krajów NATO”.

Wśród ekspertów i obserwatorów pozostają pewne obawy, zwłaszcza co do kosztów planowanej ekspansji militarnej.

Szkolenie nowych żołnierzy i proces rekrutacji będzie „wyzwaniem” – powiedział Frank Ledwidge, prawnik i były oficer wojskowy, który służył na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie.

Zwrócił uwagę na logistyczne i finansowe obciążenia związane z rozbudową wojska, ostrzegając, że Warszawa może „zostać z ogromnym jajem na twarzy”, jeśli nie będzie w stanie dotrzymać swoich obietnic.

Minister cyfryzacji Cieszyńsk stwierdził: „Nasi przeciwnicy nie są wiarygodni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronność. Rozwiązali jednostki wojskowe, zamknęli posterunki policji. Racjonalizowali to, mówiąc, że nie mamy pieniędzy.

„W tych wyborach chodzi o wybór między ludźmi, którzy ciężko pracują i mają ambitny program, a tymi, którzy zawsze wybierają łatwą drogę” – dodał.

Sondaże wskazują, że rządzący od 2015 roku PiS jest obecnie najpopularniejszą partią, ale prawdopodobnie nie uzyska zdecydowanej większości w parlamencie. Ma niewielką przewagę nad blokiem centrowym – Koalicją Obywatelską, na której czele stoi Donald Tusk, były premier Polski i były przewodniczący Rady Europejskiej.

Poparcie dla partii Tuska rosło w ostatnich miesiącach, ale głównie kosztem innych partii opozycji.

W zeszłym miesiącu polska opozycja została potępiona za rzekome użycie głębokiego, fałszywego głosu premiera Morawieckiego w reklamie wyborczej.

PiS od dawna oskarżany jest o podważanie podstawowych praw i wolności leżących u podstaw polskiego systemu politycznego, zwłaszcza niezależności sądownictwa i mediów.

W potępiającym raporcie Międzynarodowego Instytutu Demokracji i Pomocy Wyborczej (IDEA) opublikowanym w 2022 roku stwierdzono, że demokracja w kraju traci siłę, a kluczowe instytucje „poważnie cofają się”.

Zapytany przez TylkoGliwice, czy może zagwarantować, że wybory będą wolne i uczciwe, Cieszyńsk odpowiedział „oczywiście”.

„Nasza demokracja jest dość młoda. Ale w tym wcieleniu nigdy nie było poważnych oskarżeń o sfałszowanie wyborów w Polsce. To się po prostu nigdy nie wydarzyło”.

„Jeśli ktoś twierdzi, że mamy do czynienia z rosnącym autorytaryzmem, potrzebuję przykładów”.