O nas
Kontakt

„Pobudka”: konieczne są radykalne zmiany, aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego – ostrzega ONZ

Laura Kowalczyk

„Pobudka”: konieczne są radykalne zmiany, aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego – ostrzega ONZ

Przełomowy raport ONZ stwierdza, że ​​potrzebne są dalsze działania klimatyczne „na wszystkich frontach”.

Świat nie osiągnął celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia, dlatego potrzebne są dalsze działania na wszystkich frontach, jak ostrzega w piątek przełomowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Stwierdzono w nim, że chociaż Porozumienie paryskie „zainspirowało niemal powszechne działania klimatyczne”, „nadal jest ono niewystarczające w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę naukową”. Okno umożliwiające utrzymanie docelowego ocieplenia na poziomie 1,5°C „szybko się zamyka”.

Raport Global Stocktake pojawia się w przededniu kluczowych rozmów międzynarodowych mających na celu powstrzymanie narastającego kryzysu klimatycznego.

Jest to najnowsze ostrzeżenie ONZ dotyczące zagrożeń dla środowiska i będzie miało wpływ na rozmowy COP28 w Dubaju pod koniec roku.

Tam rządy z całego świata zadecydują, co zrobić z werdyktami i zaleceniami zawartymi w raporcie dotyczącymi działań klimatycznych.

Czym jest Globalny Przegląd i dlaczego jest ważny?

Raport, będący zwieńczeniem dwuletniej oceny celów Porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., zawiera tysiące zgłoszeń od ekspertów, rządów i działaczy.

„Porozumienie paryskie doprowadziło do niemal powszechnych działań klimatycznych poprzez ustalenie celów i wysłanie światu sygnałów dotyczących pilności reakcji na kryzys klimatyczny” – stwierdzono.

„Chociaż działania postępują, potrzeba teraz znacznie więcej na wszystkich frontach”.

AP Photo/Thibault Camus, plik
n Grafika zatytułowana „One Heart One Tree” autorstwa artystki Nazihy Mestaoui została wystawiona na wieży Eiffla przed konferencją klimatyczną w Paryżu w 2015 r., 29 listopada 2015 r.

W 2015 roku prawie 200 krajów zgodziło się w Paryżu na ograniczenie ocieplenia do nie więcej niż 2°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego i dążenie do utrzymania wzrostu na poziomie 1,5°C.

Chociaż każdy kraj jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji o własnych działaniach klimatycznych, zgodził się również przedłożyć do 2023 r. sprawozdanie z postępu prac, aby sprawdzić, co jeszcze należy zrobić.

ONZ stwierdziła, że ​​istniejące krajowe zobowiązania do ograniczenia emisji są niewystarczające, aby utrzymać temperatury w granicach progu 1,5°C.

Z oceny wynika, że ​​aby osiągnąć te cele, w tej dekadzie potrzeba było dalszej redukcji emisji CO2 o ponad 20 gigaton, a do 2050 r. globalna redukcja emisji CO2 będzie zerowa.

Co zaleca raport ONZ?

W raporcie wezwano kraje do ograniczenia wykorzystania „nieograniczonej” energii węglowej o 67–92 procent do 2030 r. w porównaniu z 2019 r. i do faktycznego wyeliminowania jej jako źródła energii elektrycznej do 2050 r.

Do połowy stulecia energia elektryczna o niskiej i zerowej emisji dwutlenku węgla powinna stanowić aż 99% całkowitej energii światowej, a wyzwania technologiczne powstrzymujące wychwytywanie dwutlenku węgla muszą zostać rozwiązane.

W raporcie wezwano także do odblokowania środków na wsparcie rozwoju niskoemisyjnego, zauważając, że w paliwa kopalne nadal inwestowane są miliardy dolarów.

Zawiera odważną listę zadań dla rządów, które mają na celu ograniczenie ocieplenia do 1,5°C i ochronę ludzi na całym świecie przed dewastacją klimatyczną.

Toma Evansa

Doradca polityczny ds. dyplomacji klimatycznej w brytyjskim think tanku klimatycznym E3G

„To odważna lista zadań dla rządów, które mają na celu ograniczenie ocieplenia do 1,5°C i ochronę ludzi na całym świecie przed dewastacją klimatyczną” – powiedział Tom Evans, doradca ds. polityki ds. dyplomacji klimatycznej w brytyjskim ośrodku doradców ds. klimatu E3G.

Dodał, że konieczne jest zaangażowanie, aby wycofywać paliwa kopalne, wyznaczyć cele na rok 2030 w zakresie rozwoju energii odnawialnej, zapewnić finansowanie działań w dziedzinie klimatu przez system finansowy oraz pozyskać fundusze na adaptację i szkody.

„Wszystko inne nie wystarczy do podjęcia niezbędnych kroków określonych w tym raporcie”.

AP Photo/Michael Conroy, plik
Aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego, potrzeba więcej odnawialnych źródeł energii.

Przywódcy muszą przybyć na COP28 z prawdziwymi zobowiązaniami

Ambasador dr Pa’olelei Luteru, przewodniczący Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich, powiedział, że dla małych wysp stojących w obliczu ogromnego kryzysu Global Stocktake „zadaje kolejny niszczycielski cios”.

„Raport potwierdza, że ​​świat jest żałośnie opóźniony w działaniach klimatycznych mających na celu osiągnięcie maksymalnej emisji i ograniczenie ocieplenia naszej planety do 1,5°C, a nasze małe rozwijające się państwa wyspiarskie będą nadal płacić cenę za bezwładność większych krajów”.

Dr Luteru dodał, że ostrzeżenia i zalecenia ONZ muszą być „sygnałem alarmowym i bodźcem do podjęcia zdecydowanych działań”.

Sułtan Al Jaber, który będzie przewodniczył szczytowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) pod koniec tego roku, powiedział agencji Reuters, że podsumowanie wskazało dobry kierunek.

Namawiał państwa i przywódców sektora prywatnego, aby przyszli na COP28 z prawdziwymi zobowiązaniami.