O nas
Kontakt

Brazylijska gwiazda futbolu Dani Alves uznana za winną zgwałcenia kobiety w hiszpańskim klubie nocnym

Laura Kowalczyk

Brazilian soccer star Dani Alves sits during his trial in Barcelona, Spain, Monday, Feb. 5, 2024.

Podczas trzydniowego procesu, który odbył się w tym miesiącu, 40-letni brazylijski piłkarz zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom.

Były piłkarz Barcelony i Brazylii Dani Alves został w czwartek uznany przez hiszpański sąd za winnego zgwałcenia kobiety w nocnym klubie w Barcelonie we wczesnych godzinach porannych 31 grudnia 2022 r. Został skazany na cztery lata i sześć miesięcy więzienia.

Alves (40 l.), który jest jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii sportu, podczas procesu, który toczył się przez trzy dni w tym miesiącu, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom. Od decyzji można się odwołać.

Sąd w Barcelonie stwierdził, że Alves dokonał napaści na tle seksualnym na swoją ofiarę w ekskluzywnym klubie nocnym w Barcelonie, po tym jak zwabił ją do łazienki w części VIP obiektu. Prokuratorzy stanowi domagali się dla Alvesa dziewięciu lat więzienia, podczas gdy prawnicy reprezentujący jego oskarżyciela domagali się 12 lat.

Jego obrońcy zwrócili się o jego uniewinnienie lub, w przypadku uznania winnego, o rok więzienia plus 50 000 euro odszkodowania dla ofiary.

Alves przebywa w więzieniu od czasu zatrzymania 20 stycznia 2023 r. Jego wnioski o zwolnienie za kaucją zostały odrzucone, ponieważ sąd uznał, że stwarza on ryzyko ucieczki. Brazylia nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli skazanych w innych krajach.

Ofiara, której tożsamość jest chroniona i anonimowa, powiedziała prokuratorom, że tańczyła z Alvesem i chętnie weszła do łazienki w nocnym klubie, ale później, gdy chciała wyjść, on jej nie pozwolił. Zeznała, że ​​uderzył ją, obraził i zmusił do stosunków seksualnych wbrew jej woli.

Alves najpierw zaprzeczył jakiemukolwiek kontaktowi seksualnemu z ofiarą, zanim przyznał się do stosunków seksualnych, które, jak powiedział, odbyły się za obopólną zgodą. Powiedział, że próbował ratować swoje małżeństwo, nie przyznając się początkowo do spotkania.

Sąd uznał, że kobieta nie wyraziła zgody, twierdząc, że istnieją inne niż zeznania ofiary dowody świadczące o tym, że została zgwałcona.

Podczas procesu jego obrona skupiała się na próbie wykazania, że ​​Alves był pijany, gdy poznał kobietę.

Sprawa Alvesa była pierwszym głośnym przestępstwem na tle seksualnym od czasu, gdy Hiszpania zmieniła swoje ustawodawstwo w 2022 r., tak aby zgoda lub jej brak miała kluczowe znaczenie dla zdefiniowania przestępstwa na tle seksualnym w odpowiedzi na wzrost protestów po sprawie dotyczącej gwałtu zbiorowego w San Fermin Festiwal gonitw byków w Pampelunie w 2016 r.