Thierry Breton pokonał Ursulę von der Leyen 1:0.
Szef rynku wewnętrznego UE uśmiechnął się we wtorek rano po tym, jak pomógł pozbyć się kontrowersyjnego wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej na przedstawiciela UE dla małych i średnich przedsiębiorstw.
„Jeśli chodzi o wszystkie nominacje w Komisji, przejrzystość, kolegialność i merytokracja w procesie selekcji mają kluczowe znaczenie dla wiarygodności stanowiska i instytucji jako całości” – powiedział w brukselskim Playbooku TylkoGliwice.
Francuski komisarz stał w awangardzie wewnętrznego buntu w Komisji Europejskiej przeciwko von der Leyen po tym, jak UE mianowała na wyższe stanowisko biznesowe niemieckiego sojusznika szefa Komisji.
Bretoński dodał cierpko we wtorek rano wyraził nadzieję, że „to ważne stanowisko dla MŚP zostanie obsadzone tak szybko, jak to możliwe”.
Bunt przeciwko von der Leyen, któremu przewodzi Breton i trzech innych komisarzy europejskich, wybuchł w zeszłym tygodniu wraz z intensyfikacją kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Breton, liberalny sojusznik francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, w ostatnich tygodniach oddał wiele strzałów w stronę swojej szefowej von der Leyen, niemieckiej konserwatystki.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Markus Pieper zdecydował się ustąpić ze stanowiska wysłannika ds. MŚP na kilka godzin przed planowanym objęciem tej funkcji. Pomimo podpisania umowy Pieper zmienił zdanie po znaczących sprzeciwach ze strony Komisji i Parlamentu Europejskiego. Według doniesień, dwie inne kandydatki znajdujące się na krótkiej liście podczas procesu selekcji – obie kobiety – uzyskały wyższe wyniki w testach.
Unijni prawodawcy i komisarze z głównego zespołu von der Leyen skrytykowali ją za to, co ich zdaniem sprowadzało się do zaangażowania się w politykę partyjną wraz z nominacją.
Pieper, który podobnie jak von der Leyen należy do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w Niemczech, skrytykował Bretona podczas poniedziałkowego wywiadu dla niemieckiego dziennika Handelsblatt, w którym ogłosił, że wycofuje się z tej roli.
Pieper powiedział, że kwestionowanie przez Bretona procesu selekcji było niewłaściwe i wynikało wyłącznie z pobudek politycznych.
„Przeszedłem pomyślnie bardzo wymagającą procedurę selekcji. Jednak fakt, że komisarz Breton, który do tej pory był odpowiedzialny za MŚP i ograniczanie biurokracji, kwestionuje tę procedurę, jest w złej formie” – poskarżył się Pieper.