O nas
Kontakt

Brexit cztery lata później: ile kosztował sektor finansowy?

Laura Kowalczyk

Brexit supporter wears badges as he demonstrates outside Parliament in London, Oct. 28, 2019.

Raport z okazji czwartej rocznicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawdza, które wcześniejsze przewidywania dotyczące Brexitu spełniły się w sektorze finansowym.

Cztery lata po brexicie brytyjski sektor usług finansowych nie ucierpiał tak bardzo, jak można było wcześniej sugerować. Jednak według raportu brokera finansowania aktywów Anglo Scottish Finance międzynarodowe stosunki handlowe nie nadrobiły jeszcze braków z UE.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską (UE) 31 stycznia 2020 r.

Jedną z największych obaw było to, że sektor finansowy kraju, generujący 12% PKB, doświadczy znacznego upadku.

Cztery lata i pandemia później nie do końca tak jest, jednak ani oskarżana o panikę kampania „Pozostań”, ani kampania „Wyjdź”, przewidująca lepszą przyszłość, nie dały powodu do powstania tego stadionu.

Które wcześniejsze przewidywania dotyczące Brexitu okazały się trafne?

Obawy, że duża część elitarnych brytyjskich firm świadczących usługi finansowe opuści Wielką Brytanię w wyniku brexitu, okazały się uzasadnione.

W miarę zbliżania się „rozwodu” 44% największych firm świadczących usługi finansowe i 37% firm fintech w Wielkiej Brytanii oświadczyło, że planuje przenieść część swojej działalności do UE.

Jak wynika z raportu badaczy z Uniwersytetu Anglia Ruskin (ARU), ponad cztery piąte z nich ostatecznie przeprowadziło się, większość bezpośrednio po Brexicie.

Wydaje się jednak, że tendencja ta się odwraca, ponieważ firmy, w tym holenderska firma Bunq, drugi co do wielkości neobank w UE, pragną obecnie powrócić.

Jednocześnie Wielka Brytania i Szwajcaria ogłosiły w grudniu 2023 r. „pierwszą w swoim rodzaju” umowę o świadczenie usług finansowych, która ma zbliżyć do siebie oba centra bankowe. Uważa się, że do zawarcia transakcji nie doszłoby, gdyby Wielka Brytania była w Unii Europejskiej.

Według rocznego przeglądu brytyjskiego raportu na temat usług finansowych za 2023 r. Wielka Brytania przyciągnęła w Europie w 2022 r. największą liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w usługi finansowe i profesjonalne (FPS). w firmy świadczące usługi finansowe i profesjonalne zainwestowano ponad 2 miliardy funtów, tworząc prawie 15 000 miejsc pracy.

Przed brexitem przewidywania skupiały się na stanowiskach pracy w sektorze finansowym: według szacunków z 2016 r. w wyniku brexitu z Wielkiej Brytanii do UE przeniesie się 75 000 stanowisk w usługach finansowych, co stanowi prawie 7% całkowitej liczby stanowisk pracy w tym sektorze.

Według raportu Anglo Scottish Finance rzeczywistą liczbę oszacowano na około 7 tys.

Aby pomóc najlepszym talentom w dziedzinie finansów rozważyć możliwości w Wielkiej Brytanii pomimo mniej korzystnych warunków pracy i wyższych kosztów utrzymania niż w niektórych innych krajach europejskich, wdrażane są nowe zasady regulacyjne.

Na przykład Wielka Brytania ma zamiar złamać poprzednie przepisy UE zezwalające pracodawcom na oferowanie premii przekraczających 100% stałego wynagrodzenia.

Handel międzynarodowy nadal ma wiele do zrobienia

Usługi finansowe stanowią istotną część handlu międzynarodowego i odpowiadają za jedną piątą całego eksportu usług Wielkiej Brytanii.

Jednym z kluczowych punktów referendum było zmniejszenie zależności Wielkiej Brytanii od handlu europejskiego i otwarcie sojuszy handlowych z nowymi krajami.

Jednak w latach 2018–2021 eksport usług finansowych do UE spadł o 18%, co zostało skompensowane wzrostem eksportu do krajów trzecich o zaledwie 4%.

Chociaż handel międzynarodowy Wielkiej Brytanii również musiał uporać się ze skutkami pandemii Covid-19, w latach 2019–2022 wzrost PKB Wielkiej Brytanii był niższy niż średnia OECD, G7 i UE27, co wskazuje na ogólną recesję z punktu widzenia handlu międzynarodowego. .

Jak dotąd nowe międzynarodowe umowy handlowe nie zrekompensowały deficytu handlowego z UE. Rozpoczęły się jednak negocjacje z Koreą Południową w sprawie nowej, ulepszonej umowy handlowej, a usługi finansowe, drugi co do wielkości eksport usług z Wielkiej Brytanii do Korei, odniosłyby ogromne korzyści z tej umowy.

Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zostanie sfinalizowana kolejna wielomiliardowa umowa handlowa z Indiami, która stanie się największym sojuszem handlowym Wielkiej Brytanii od czasu opuszczenia jednolitego rynku europejskiego.

Jednak do czasu zakończenia tych negocjacji „ogólny konsensus jest taki, że brexit niewiele zrobił, aby wzmocnić pozycję handlową Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej” – czytamy w raporcie.

Jakie są perspektywy dla brytyjskich usług finansowych?

Jak zauważa raport, Wielka Brytania, a w szczególności Londyn, pozostaje wylęgarnią innowacji w zakresie technologii fintech.

„Ponieważ fintech może odegrać kluczową rolę w przejściu Wielkiej Brytanii na zerową emisję netto, niezwykle ważne jest, aby sektor usług finansowych pozostał silny i nie uległ tak dużym wpływom, jak wcześniej sądzono. Brexit” – powiedział Stuart Wilkie, dyrektor ds. finansów handlu w Anglo. – stwierdził Szkot.

Pozostaje pytanie: czy sektor usług finansowych pozostałby silniejszy, gdyby kraj po prostu nie opuścił UE?

W latach następujących po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wartość funta szterlinga nigdy w pełni nie powróciła do poziomu sprzed brexitu.

„Bezprecedensowa globalna pandemia wywarła ogromny wpływ na finanse każdego kraju na świecie, natomiast wojna na Ukrainie i następujący po niej kryzys inflacyjny utrudniły odbudowanie wartości funta szterlinga. ..) Idąc dalej, pozostają pytania dotyczące skuteczności nowych umów handlowych Wielkiej Brytanii” – powiedział Wilkie.

W rocznym przeglądzie usług finansowych w Wielkiej Brytanii za rok 2023 stwierdzono, że jednym z kluczowych priorytetów sektora usług finansowych i profesjonalnych z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest wzmocnienie powiązań handlowych między UE a Wielką Brytanią. Decydenci obu stron pracują nad sfinalizowaniem protokołu ustaleń (MOU) w sprawie usług finansowych, obiecując utworzenie dwustronnego systemu regulacji finansowych.