O nas
Kontakt

BRICS zapraszają Argentynę, Arabię ​​Saudyjską, Egipt, Etiopię, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran do przyłączenia się do bloku

Laura Kowalczyk

BRICS zapraszają Argentynę, Arabię ​​Saudyjską, Egipt, Etiopię, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran do przyłączenia się do bloku

Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Argentyna, Egipt i Etiopia zostały zaproszone do przyłączenia się do bloku gospodarczego BRICS.

Grupa gospodarek wschodzących BRICS zgodziła się zaprosić Argentynę, Arabię ​​Saudyjską, Egipt, Etiopię, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran do przyłączenia się do bloku, ogłosił w czwartek prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa.

Do grupy tej należą obecnie Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki.

„Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie procesu ekspansji BRICS” – oznajmił Ramaphosa ostatniego dnia 15. Szczytu Głów Państw i Rządów tej grupy w Johannesburgu, który rozpoczął się we wtorek.

Trzej pozostali przywódcy grupy biorą udział w szczycie i towarzyszyli Ramaphosie podczas ogłoszenia, w tym prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, premier Indii Narendra Modi i prezydent Chin Xi Jinping.

To już druga decyzja BRICS o rozbudowie.

Blok powstał w 2009 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Rok później do grupy dołączyła Republika Południowej Afryki. Blok reprezentuje około 40% światowej populacji i wytwarza ponad jedną czwartą światowego PKB.

Według doniesień BRICS otrzymało oficjalne wyrazy zainteresowania od 23 krajów, w tym Argentyny, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Boliwii, Kuby, Hondurasu, Wenezueli, Algierii i Indonezji.

Blok gospodarczy, który nie ujawnił jeszcze kryteriów członkostwa, zabiega o większą wagę w instytucjach międzynarodowych, które do tej pory były zdominowane przez Zachód.