O nas
Kontakt

Osiem osób uratowano z unieruchomionej kolejki linowej w Pakistanie

Laura Kowalczyk

Osiem osób uratowano z unieruchomionej kolejki linowej w Pakistanie

Dzięki dramatycznej akcji ratunkowej udało się uratować wszystkie osiem osób, które utknęły w kolejce linowej setki metrów nad wąwozem w Pakistanie.

Uratowano wszystkie osiem osób, które utknęły w kolejce linowej wysoko nad odległą doliną w Pakistanie.

Komandosi armii pomogli ochotnikom cywilnym z prowincji Khyber Pakhtunkhwa, aby dotrzeć do pozostałych trzech osób we wtorek późnym wieczorem.

Wśród osób, które przez prawie 15 godzin wisiały na zerwanej linowej gondoli, na oczach ich rodzin, znajdowało się sześcioro uczniów.

Attaullah Shah jechał do szkoły, gdy kolejka linowa utknęła.

„Kiedy wyciąg krzesełkowy był w połowie drogi, jego lina pękła” – wyjaśnił. „Wisiało i byłem przerażony.

„Myślałem, że to mój ostatni dzień i już się dla mnie skończył”.

Odważną akcję ratunkową rozpoczęto od helikoptera, który po prawie 12 godzinach w powietrzu zabrał dwójkę dzieci w bezpieczne miejsce, ale gdy zapadł zmierzch, śmigłowiec został zmuszony do powrotu do bazy w ciemności.

Następnie ratownicy wykorzystali linę zabezpieczającą gondolę przed zanurzeniem się w dolinie jako tyrolkę, aby uratować pozostałych uwięzionych do późna w nocy.

Kilka helikopterów wojskowych wykonało wcześniej tego dnia loty bojowe, a lotnik został opuszczony za pomocą uprzęży, aby dostarczyć żywność, wodę i lekarstwa.

Kolejki linowe są powszechne na północnych obszarach prowincji Khyber Pakhtunkhwa i odgrywają kluczową rolę w łączeniu wiosek i miasteczek na obszarach, gdzie nie można zbudować dróg.

W 2017 r. 10 osób zginęło w wyniku zerwania liny wyciągu krzesełkowego, w wyniku czego pasażerowie wpadli do wąwozu w górskiej wiosce niedaleko stolicy Islamabadu.