O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? Europejscy Żydzi i muzułmanie na krawędzi w miarę narastania rasizmu w Europie

Laura Kowalczyk

Bruksela, kochanie?  Europejscy Żydzi i muzułmanie na krawędzi w miarę narastania rasizmu w Europie

W tym numerze Brukseli, kochanie?, pytamy, czy wojna Izrael-Hamas zamienia społeczeństwa europejskie w wylęgarnię antysemityzmu i islamofobii.

Ponieważ w tym tygodniu urzędnicy UE i posłowie do Parlamentu Europejskiego byli poza miastem, postanowiliśmy zwrócić uwagę na stowarzyszenia i osoby wpływowe reprezentujące społeczności rasowe i grupy mniejszościowe w Europie oraz omówić wpływ, jaki wojna Izrael-Hamas ma na ich kręgi.

Dołączyli do nas Soundous Boualam, dyrektor ds. wpływu w Brukseli Global Review, Kim Smouter, dyrektor generalny Europejskiej Sieci Przeciwko Rasizmowi i Teona Lavrelashvili, analityk ds. polityki w ośrodku doradczym European Policy Centre.

Paneliści podkreślali, że brakuje woli politycznej do realnych zmian w obszarze równości w Europie.

„Jestem miłośnikiem UE, proeuropejskiej i tak dalej. Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​UE nie traktuje poważnie nienawiści do muzułmanów i islamofobii” – stwierdził Soundous Boualam.

Kim Smouter przypomniał, że od dwudziestu lat w UE istnieje szereg przepisów antydyskryminacyjnych dotyczących islamofobii, antysemityzmu i afrofobii, ale one nie działają.

„Wciąż widzimy społeczności, które czują się zagrożone” – powiedział Kim. Dodał, że ci także uważają, że rządy czasami „podejmują działania, aby uniemożliwić grupom mniejszościowym wolność wyrażania opinii”.

W dyskusjach poruszono także niedawny raport Agencji Praw Podstawowych UE, w którym stwierdzono, że rasizm jest w Europie „nieubłagany” i narasta. Dane pokazują, że osoby pochodzenia afrykańskiego poszukujące pracy lub mieszkania doświadczają wysokiego poziomu dyskryminacji, zwłaszcza w krajach takich jak Finlandia, Austria i Niemcy, gdzie popularne są partie skrajnie prawicowe promujące nienawiść wobec mniejszości. Paneliści martwią się dalszą dyskryminacją i segregacją.

Poza cyklem wiadomości, Bruksela, kochanie? minął rok od jego pierwszego pojawienia się na antenie, dlatego w tym odcinku pragniemy serdecznie podziękować wszystkim twarzom stojącym za kamerą oraz wszystkim naszym widzom w Europie i na świecie.